Haberler

Türkiye ile Ukrayna arasında işbirliği derinleşecek

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin’in İstanbul temaslarına ilişkin açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavel Klimkin, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile İstanbul’da içerikli bir görüşme gerçekleştirdi. Türk tarafı Ukrayna’nın bağımsızlığı, egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan desteğini yineledi. Taraflar, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım ve Sivastopol’de devam eden insan hakları ile ilgili endişelerini dile getirdi. Bu alanda atılacak ortak adımları ele alındı.” denildi.

Görüşmede ayrıca iki ülke dışişleri bakanlarının, Türkiye ile Ukrayna arasındaki yapılacak 5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı’nın hazırlıkları üzerinde durduğu bildirildi.

Suriye ve Irak başta olmak üzere bölgesel ve küresel sorunların ele alındığı görüşmede Türk ve Ukrayna dışişleri bakanları; bölge güvenliği, terörle ortak mücadele, Minsk barış anlaşmasının uygulanması ve Ukrayna’nın doğusundaki Donbas’taki durumu da değerlendirdiği belirtildi.

Klimkin ile Çavuşoğlu’nun, Ukrayna ile Türkiye arasında; ekonomik, enerji, askeri-teknik, konsolosluk ve insani alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi konusunda uzlaştığı ifade edildi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu