Haberler

Poroşenko, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ile görüştü

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de resmi temaslarda bulunan Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile görüştü.

Anastasiadis, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Poroşenko ve eşi Marina tarafından askeri törenle karışlandı. Resmi karşılama merasimi akabinde Poroşenko ile Anastasiadis baş başa görüştü. İki liderin başa başa görüşmesinin ardından ise heyetler arası görüşmelere geçildi. Daha sonra, Poroşenko ile Anastasiadis ortak basın açıklamasında bulundu.

Ukrayna’nın Kıbrıs sorunundaki tutumunu takdir ettiklerini belirten Anastasiadis, başta Ukraynalıların Avrupa Birliği’nde (AB) vizesiz dolaşımı olmak üzere AB yolundaki Ukrayna’ya desteklerinin süreceğini söyledi.

Poroşenko ise Anastasiadis’e; gerek BM Güvenlik Konseyi’ne daimi olmayan üye seçilmesi hususunda gerekse AB yolunda Ukrayna’ya verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti.

Kıbrıslı işadamlarına ülkesinin kapısının her daim açık olduğunu ifade eden Poroşenko, Ukrayna’nın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklemesinden dolayı Anastasiadis’e minnettarlığını dile getirdi.

Ukrayna’nın diğer ülkelerle olan iki ilişkilerinin Kıbrıs ile olan işbirliğini etkileyeceğine vurgu yapan Poroşenko, önümüzdeki yılın başlarında Anastasiadis’in daveti üzerine Güney Kıbrıs’ı ziyaret edeceğini bildirdi.

Ukrayna ile Güney Kıbrıs arasında; devlet arşivleri, enerji, vergi ve yüksek öğrenim konularında bir dizi anlaşma imzalandı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu