Haberler

Ukrayna ile Türkiye ilişkileri kitaplaştırıldı

Türkiye ve Ukrayna’nın önde gelen entelektüellerinin; tarih, siyaset, iktisat, hukuk, diplomasi ve medeniyet üzerine kaleme aldığı makaleler, Ukraynaca bir kitapta toplandı.

Ukrayna Diplomasi Akademisi ve Ukrayna-Türkiye Kültür Merkezi “Syaivo” koordinatörlüğünde ortaya çıkan eser Ukrayna Yazarlar Birliği tarafından bastırıldı.

Kaynak eserin genel yayın redaktörlüğü ise Taras Şevçenko Üniversitesi Tarih Prof. Dr. Volodimir Sergeyçuk ile Ukrayna Diplomasi Akademisi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nataliy Tatarenko tarafından yapıldı.

İki ülke entelektüelini bir kitapta buluşturan projede, geçmişten ve günümüze Ukrayna ile Türkiye ilişkileri geniş bir yelpazede ele alındı. Karadeniz havzasının iki önemli ülkesi ile ilgilenenler için bir başucu kitabı olma özelliğindeki eserde, Ukrayna ile Türkiye devletlerinin işbirliğinin geliştirilmesi, sivil toplumun kurumlarının karşılıklı diyalogunun önemine vurgu yapıldı.

Kitapta; Oleksandr Mişenko, Igor Turyanskiy, Sergey Коrsunskiy, Yasar Yakış, Niyazi Öktem, Grigoriy Halimoneko, Prof. Dr. Faruk Taşkale, Prof. Dr. Demet Ulusoy Binan, Prof. Dr Igor Коval, Prof. Dr Beril Dedeoğlu gibi iki ülke ilişkilerini bilen ve yönlendiren önde gelen isimlerin makaleleri yer alıyor.

Yakında gerçekleşecek bir panel ile “Ukrayna-Türkiye” kitabın tanıtımı yapılacağı bildirildi.

YUNUS ERDOĞDU | WWW.UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu