Haberler

Yurtdışındaki oylarla ilgili büyük şüphe: Yedek anahtarla açtılar

Bern’de, seçim sandığının saklandığı odanın anahtarını AKP’li üye, Erdoğan’ın mitingi için gittiği Almanya’ya götürdü. Anahtarı olan 3 kişi olmadan kapı açılamazken büyükelçilik yetkilileri yedek anahtarla kapıyı açtı. HDP, durumu tutanakla belgeleyerek YSK’ya başvurdu.

Yurtdışında, 7 Haziran seçimleri için oy kullanma işlemleri 8 Mayıs’ta başlarken İsviçre’de oyların saklanacağı oda ile ilgili skandal bir gelişme yaşandı.

Bugün Gazetesi’nin haberine göre, sandık güvenliğini tartışmaya açan olay, 91 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu İsviçre’nin oy kullanılan üç merkezinden birisi olan Bern Konsolosluğu’nda 10 Mayıs 2015’te yaşandı. HDP’li temsilcilerin tuttuğu tutanağa göre; oy kullanmaya gelen vatandaşlara sandıkların odalardan çıkartılamadığı iletildi. Kura sonucu Bern Konsolosluğu’ndaki saklama odasının bir anahtarını alan AKP’li temsilcinin, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya’daki etkinliğine giderken anahtarı da beraberinde götürdüğü anlaşıldı.

SANDIKLAR ÇIKARILDI

AKP’li temsilciye ulaşılamaması nedeniyle odanın açılamadığı ve sandıklarla oy pusulalarının odadan çıkartılamadığı belirtildi. Bunun üzerine büyükelçilik yetkilileri devreye girdi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kullanılan ve kriptolu odada mühürlü zarf içinde bulunan yedek anahtarları devreye soktu. HDP, YSK’nın yedek anahtar uygulaması ile ilgili kararı ve beyanı olmadığını, siyasi parti temsilcilerinin yedek anahtarlardan haberinin olmadığını belirtti. Odanın açılamayacağı itirazında bulundu. Ancak itiraza rağmen tutanak eşliğinde yedek anahtarla oda açılarak sandıklar çıkarıldı.

‘OYLAR DEĞİŞTİRİLEBİLİR’ ENDİŞESİ

HDP, yedek anahtarların olduğunun ortaya çıkması üzerine, partilerin haberi olmadan tüm konsolosluklardaki sandıklara ve seçim materyallerine erişilebilerek oyların değiştirebileceği tepkisi  gösterdi. HDP, Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt imzasıyla YSK’ya dilekçe ile başvurdu. Bern’deki olaya ilişkin 10 Mayıs’ta tutulan tutanaklar da dilekçeye eklindi.

BÜYÜKELÇİLİK: YEDEK ANAHTARLAR İMHA EDİLDİ

Bern Büyükelçiliği’nin 10 Mayıs 2015 tarihli tutanağında, Dışişleri Bakanlığı’nın talimatı uyarınca, güvenli odanın asıl ve yedek anahtarları dahil tüm kilit sisteminin değiştirildiği belirtildi. Yedek anahtarların imha edildiği ve yeni anahtarların komisyon başkanı ile kura sonucu belirlenen AKP ve MHP’li üyelere teslim edildiği kaydedildi.

CHP’nin de kapıya asma kilit taktırdığı, bu kilidin anahtarlarının da üyelere dağıtıldığı vurgulandı. Tutanakta, “Anahtarı olan komisyon başkanı ve üyelerden birinin gelmemesi halinde kapının komisyon huzurunda çilingire açtırılmalı, konu komisyon tarafından tutanak altına alınmalıdır” denildi.

HDP: KAMERA KURULSUN

HDP’nin YSK’ya gönderdiği dilekçede şu ifadelere yer verildi: “Bern Konsolosluğu’ndaki odaya erişimle ilgili ortaya çıkan güvenlik açığı yurtdışı seçim sürecini açıkça tehdit etmektedir. Diğer yurtdışı seçim merkezlerinde de anahtarların çoğaltılmış olması ihtimali ile tüm güvenli odaların içinde ve girişinde 24 saat aktif ve kayıtlı olabilecek güvenlik kameralarının kurulması ve tüm müşahitlerin izleyebileceği imkanların sağlanması kritik bir gereklilik halini almıştır. YSK gerekli önlemleri alarak bizi bilgilendirmelidir.”

YSK: 3 KİLİT İLE AÇILIR  

YSK, yurtdışı oylarının, kapısında en az 3 farklı kilidi olan ve özel güvenlikli bir odada saklı tutulması, komisyonun izni olmadan bu odaya giriş çıkış yapılamaması yönünde karar almıştı. Üç kilidin anahtarlarının birisi komisyon başkanında diğer ikisi kura ile belirlenecek siyasi parti komisyon üyelerinde bulunması, anahtar bulunan tüm siyasi parti üyeleri bir araya gelmeden saklama odasının açılmaması gerektiğini karara bağladı.

YEDEK UYARISI

CHP, yurtdışı seçimleriyle ilgili parti görevlilerine yönelik eğitim kitapçığında parti görevlilerine üç anahtarlı oda ile ilgili uyarı yapmıştı. CHP Belçika Birliği Başkanı Zuhal Kayhan anahtarların yedeklerinin yapılmış olabileceği uyarısında bulunmuştu.

2.8 MİLYON OY

2.8 milyon gurbetçi seçmen 54 ülkede 112 temsilcilikte oy kullanacak. Yurt dışında oy kullanımı 8-31 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Yüzde 10 seçim barajını aşmak için sandık güvenliğine önem veren HDP kritik önem taşıyan yurtdışı oylarını yakından takip ediyor. Ukrayna’da yaşayan Türkler ise 31 Mayıs Pazar günü Kiev Büyükelçiliği ile Odesa Başkonsolosluğu’nda oylarını kullanacak.

ZAMAN


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu