Haberler

Poroşenko, Fransa Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, mizahp dergisi Charlie Hebdo’ya 7 Ocak’ta düzenlenen ve 12 kişinin katledildiği terör saldırısı münasebetiyle Fransa’nın Kiev Büyükelçiliğine taziye ziyaretinde bulundu.

Fransa Büyükelçisi Alain Remi, Poroşenko’yu büyükelçilik kapısında karşıladı. Poroşenko, Fransız diplomatla vatandaşlara açık alanda birlikte saygı duruşunda bulunduktan sonra elçilik binasında Charlie Hebdo için hazırlanan özel bölüme geçti. Fransa Büyükelçiliği önüne çiçek bırakan Poroşenko, açılan taziye defterine mesajını yazdı.

Daha sonra Fransa Büyükelçiliği önünde yaptığı konuşmada üzüntüsünü dile getiren Poroşenko, Fransa halkının acısını paylaştığını söyledi. Ukrayna’nın terörizm tehlikesini iyi bildiğini vurgulayan Poroşenko, Avrupa’nın terörizme karşı birlikte mücadele etmesi gerektiğini ifade etti.

Poroşenko; “Bu olaydan dolayı sokaklara dökülen Fransız halkının dayanışmasından çok etkilendim. Fransızlar başta ifade özgürlüğü olmak üzere hak ve özgürlükleri için mücadeleye hazır olduğunu gösterdi. Fransa zor günlerimizde bize destek verdi Ukrayna olarak biz bu destek için minnettarız aynı şekilde bizde üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” dedi.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu