Haberler

Yatsenük: Ben her gün teröristlere karşı savaşıyorum

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukraynalı mevkidaşı Arseniy Yatsenyuk ile başbakanlık ofisinde çalışma yemeğinde bir araya geldi. Bir saat süren baş başa görüşmeden basının karşısına geçen iki lider açıklamalarda bulundu. Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk’u ülkesinin zor günler yaşamasına rağmen reform paketini hayata geçirdiği için tebrik eden Merkel, “Almanya olarak her zaman Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.

Alman başbakan, hükümetini destekleyen Ukrayna halkının, zor günlerde gösterdiği tutumun ülkedeki demokrasi için önemli olduğunu vurguladı.

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenük konuşmasına dün Paris’te gerçekleştirilen saldırıyı kınayarak başladı. “Ben de ülkemde her gün teröristlere karşı savaşıyorum.” diyen Yatsenük, Fransız halkına başsağlığı dileğinde bulundu. “Dünyanın bir bütün olarak teröre karşı birlikte dur demesi gerekiyor.” ifadesini kullanan Yatsenük, böyle günlere yanyana durarak barış dolu bir dünyaya olan inancın gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Alman halkına ve Merkel’e teşekkür eden Yatsenyuk, “Bize yaptığınız maddi yardımları unutmadık. Bütün borçlarımızı geriye ödeyeceğiz.” mesajını verdi.

MURAT DURDU | BERLİN – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu