Haberler

Ukrayna parlamentosu Donbas’a özel statü verdi, genel af ilan edildi

Ukrayna’nın doğu bölgesinde sağlanan ateşkes sonrası barış için yeni yol haritası belirlendi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun 1200 sayfadan oluşan barış planı parlamentoda kabul edildi. Ukrayna parlamentosu Rada’da 450 vekilden 277’si özel statüyü desteklerken, genel af 287 oyla destek buldu.

İç savaşın yaşandığı Donetsk ve Lugansk, 3 yıl süreli özel statüye kavuştu ve iç savaşa katılan milis güçlere genel af ilan edildi. Bu süre içerisinde bölgenin yönetim biçimi aşamalı olarak yapılandırılacak. Kısmi çatışmaların sürdüğü bölgede, rehine takasları ise devam ediyor.

Poroşenko’nun barış planında yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılması, Rusça’nın devlet dairelerinde kullanılmasına izin verilmesi ve yerel güvenlik gücünün oluşumu gibi bir dizi haklar var. 7 Aralık’ta yapılacak yerel seçimlerde bölge yönetimi yenilenecek. Yerel milis güçlerin önemli kazanım elde ettikleri anlaşma ile barışın kalıcı olması öngörülüyor.

Avrupa Birliği ile tam entegrasyona hazırlanan Poroşenko, toprak bütünlüğünü sağlamak ve Doğu Ukrayna’da herhangi bir ayrılıkçı hareketi önlemek için siyasi adımlar atıyor. Bölgede “Yeni Rusya” adı ile harekete geçen ayrılıkçı gruplardan bazıları ise, Poroşenko’nun barış planına şüpheci yaklaşıyor ve tek taraflı olarak ilan edilen bağımsızlığın sürdürülmesini istiyor.

DONBAS NORMAL YAŞAMA DÖNMEK İSTİYOR

Tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Zaharçenko, Kiev’de parlamentonun kendilerine bağımsızlık verilmesi yönünde karar alınmasından memnun olacaklarını söyledi.

Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Andrey Purgin, kendilerine önerilen özerkliğin siyasi birlik oluşturma ya da federal bir yapı içinde yer alma anlamına gelmediğini söyledi. Rossiya 24’e konuşan Purgin, “Biz siyasi birlik, federalizm ya da başka bir ‘izmi’ kabul etmiyoruz. Ancak ortak bir zemin bulmak ve temel sorunu çözmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ekonomik, sosyo-kültürel ve güvenlik konularında işbirliğimiz var. Bölgenin altyapısının bir an önce iyileştirilmesi ve insani yardımların ulaştırılması gerekiyor.” dedi.

Donbas’ın Kiev’in siyasi hırslarına katlanmak zorunda olmadığını, binlerce hayat kaybettiklerini ve şehirlerin altyapısının yıkıldığını hatırlatan Purgin, “Biz özgürlüğümüzü kazandık. Gerçekçi olmak zorundayız. Donbas’ın alt yapısı kurulmalı ve insanlara normal yaşamlarına dönmelerine izin vermeliyiz.” çağrısında bulundu.

Kiev’de iktidar değişimine neden olan Ukrayna-AB işbirliği anlaşması ise Ukrayna ve Avrupa Birliği Parlamentolarında onaylandı. Yasal sürecin tamamlandığı anlaşmanın uygulanmasına 2015 sonunda başlanacak. Rusya, Ukrayna ve AB temsilcileri bu süreç içerisinde sorunlara çözüm bulmaya çalışacak. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, imzalanan anlaşmanın öngörülen süreden önce uygulanmaya başlaması durumunda Rusya’nın da Ukrayna ile özel ekonomik anlaşmasını iptal etmek zorunda kalacağı uyarısında bulundu. Son 6 aydır devam eden iç savaşta 3 bine yakın kişi hayatını kaybetti ve 1 milyon kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu