Haberler

Ukrayna’da kaçırılan biri Türk 4 AGİT gözlemcisinin durumu iyi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) bağlı olarak Ukrayna’nın Donetsk kentinde görev yaparken kaçırılan biri Türk 4 gözlemcinin durumunun iyi olduğu belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte Moskova’da düzenlediği basın toplantısında AGİT gözlemcileri ile bağlantı kurulamadığını, kaçırılan gözlemcilerden birinin Türkiye vatandaşı olduğunu belirtti.

Türk diplomatik kaynaklar ise kaçırılan Türk vatandaşının Mehmet Kılıç olduğunu ifade ederken, gözlemcileri alıkoyan grubun Rusya yanlısı milis güçler olabileceği öne sürüldü. Kaçırılan gözlemcilerin durumlarının iyi olduğu belirtiliyor.

AGİT’ten yapılan açıklamada, rutin devreye yapan 4 gözlemciden Pazartesi yerel saatle 18.00’dan itibaren haber alınamadığı ifade edildi. Kaçırılan diğer gözlemcilerin ise İsviçre, Estonya ve Danimarka vatandaşı oldukları açıklandı.

AGİT Temsilcisi Andrey Kelin, grupla temasa geçebilmek için çabalarının sürdüğünü, Ukrayna hükümeti ve bölgesel yöneticilerin bilgilendirildiğini söyledi. Lugansk kentinden Donetsk’e girerken kontrol noktasında olayın meydana geldiği bilgisini paylaşan Kelin, gözlemcilerin kontrol noktasına yakın bir yerleşim bölgesinde olabileceklerini ifade etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da Donetsk’de görev yapan gözlemcilerden endişe duyduklarını açıkladı.

FARUK AKKAN | MOSKOVA – CİHAN

Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Ukrayna Haber

Telegram'da takip edebilirsiniz.

KANALI TAKİP ET
KAPAT
Kapalı