Haberler

Rusya yanlıları, Slavyansk şehrinde emniyet ve istihbarat binasını bastı

Ukrayna’nın doğusundaki; Donetsk, Harkiv ve Lugansk bölgelerinde, Rusya yanlılarının eylemleri devam ediyor. Ukrayna İçişleri Bakanlığı, Slavyansk şehrinde emniyet binası ve Milli Güvenlik Servisi (SBU) binalarının basıldığı, binadaki silahların eylemcilere dağıtıldığını bildirdi.Eylemcilerin bir minibüsle pencerelerdeki demir parmaklıkları kopardığı daha sonra ise içeri girerek binaya Rusya bayrağı diktikleri ifade edildi.

Donetsk Emniyet’inden yapılan açıklamada söz konusu silahlı grubun, Slavyansk karakolundaki 20 otomatik silah ve 400 tabancayı mühimmatı ile birlikte ele geçirdiği belirtildi. Eylemciler tarafından alınan silahların mitinge katılan kişilere verilmek üzere götürüldüğü düşünülüyor.

Slavyansk Belediye Başkanı Nelya Ştepa karakolu basan silahlı kişiler ile görüştü.

Endişelendirecek bir şey olmadığını dile getiren Stepa, silahlı milislerin halkın tarafında olduklarını maksatlarının Kiev merkez yönetimine itaatsizliklerini göstermek istediklerini belirtti.

Öte yandan emniyet binasının çevresinde toplanan sivil toplum kuruluşları temsilcileri silahlı milisleri için halktan destek istedi.
Milislerin özellikle Rusya bağlantılı medya organlarına müsamahalı davrandığı ve görüntü almalarına izin verdiği görüldü.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu