Haberler

Tyagnıbok: “Bu gidişin sonu iktidar için iyi olmayacak”

Berkut’lar, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi önündeki barikatlarda eylemcilere müdahale etti.

Haberin yayılması ardından olay yerine gelen aşırı milliyetçi Özgürlük (Svoboda) Hareketi lideri Oleg Tyagnıbok; burada Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “Sayıca üstünlükleri vardı. İktidarın halkı dinlemediğini bir kez daha gördük. İktidarın şiddet tavırları devam ediyor. Müdahale sert oldu ölen olmadı, yaralı sayını da henüz bilmiyorum.” dedi.

Konuşurken gözleri dolan ve bir kalesi düşen komutanın acısını yaşayan Tyagnıbok;

“Bu gidişin sonu iktidar için iyi olmayacak.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı çevresindeki eylemcileri uzaklaştıran kolluk kuvvetleri, daha sonra kalkanlarıyla taşıdıkları kar ile ateş yanan varilleri söndürdü, çadırları yerinden söktü.

Gerilimin had safhada olduğu Kiev’de, güvenlik güçleri devlet binalarını, eylemciler ise barikatları koruma da kararlı gözüküyor. Her iki taraf da provokasyona gelmemek için tedbir alıyor. Muhalifler eylemlerin ele geçirdikleri binalar, Kiev’in ünlü Hreşçcatik Caddesi ve Bağımsızlık Meydanı’ndan sürdürüyor.

Ukrayna’da devam eden protesto gösterilerinde muhalifler, Cumhurbaşkanı ve hükümetin istifasını, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri, tutuklu eski Başbakan Yuliya Timoşenko dâhil siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istiyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu