Haberler

Saakaşvili ‘Euro Meydan’ eylemlerine katıldı

Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile Ortaklık Anlaşması sürecini askıya almasına tepki olarak başlayan ‘Euro Meydan’ eylemlerine destek vermek için Kiev’e geldi.

Mihail Saakaşvili, reform için Ukrayna Demokratik Birliği (UDAR) lideri, ünlü boksör Vitaliy Kliçko tarafından ağırlandı.

Saakaşvili daha sonra eylemcilerin ele geçirdiği sendik binasında gazetecilerin sorularını cevapladı. Basın toplantısında, Sovyetler Birliği’ni 20. yüzyılın bir faciası olarak niteleyen Saakaşvili, Putin’in Ukrayna siyasetini eleştirdi.

Daha sonra meydanda ellerinde Ukrayna, AB ve Gürcistan bayrağı tutan eylemcilerin arasına giren Saakaşvili büyük sevinç gösterisiyle karışandı. Meydanda, “Avrupa, Avrupa” sloganları atan protestoculara hitap eden Saakaşvili, Ukrayna’da yaşanan siyasi krizde halka sade bir vatandaş kimliğiyle destek vermek için geldiğini söyledi.

Saakaşvili, “Bugün, siz sadece bugünü değil Ukrayna’nın geleceğini, kendinizi hepimizi koruyorsunuz. Euro Meydan kazanırsa, başarı ve özgürlük halkasına; Gürcistan, Moldova ve Ermenistan da eklenecek.” dedi.

Ülkelerin birlik olmadığı takdirde Kremlin çetesi tarafından tek tek yok edileceğini söyleyen Saakaşvili, bu eylemin zaferle sonuçlanması halinde Rusya’nın da değişeceğini iddia etti.

Konuşmasının akabinde meydanda kısa bir yürüyüş yapan Saakaşvili daha sonra bir araçla meydandan ayrıldı.

Bununla birlikte Gürcistan Dışişleri Bakanı Maya Panjikidze yaptığı açıklamada, Saakaşvili’nin özgürce kişisel görüşlerini ifade ettiğini, bu görüşlerin Gürcistan hükümetinin görüşlerini yansıtmadığını belirtti.

Öte yandan bundan 9 yıl önce ‘turuncu devrimin’ yapıldığı Bağımsızlık Meydanı’nda eylemler olumsuz hava şartlarına rağmen devam ediyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu