Haberler

Yanukoviç, Çin’den Rusya’ya uçtu

Ülkesinde köşkü muhasara altında olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, resmi temaslarda bulunduğu Çin’den Rusya’ya geçti.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada Yanukoviç ve Putin’in, Rusya’nın Soçi şehrinde iktisadi meseleleri ele almak üzere bir araya geldiği bildirildi. Açıklamaya göre, iki lider ekonomik işbirliği ve Stratejik Ortaklık Antlaşması ile ilgili hazırlıkları görüştü.

4-6 Aralık arasında Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Çin’de Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile görüşmüştü. Ziyaret çerçevesinde Çin ile Ukrayna arasında bir dizi dostluk ve işbirliği anlaşmaları imzalanmıştı.

Bugün temaslarını tamamlayan Yanukoviç, ülkesine dönmek yerine temaslarını Rusya’da devam ettirme kararı almıştı.

Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması sürecini askıya alması akabinde Ukrayna Cumhurbaşkanlığı binasını ablukaya alan muhalifler, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in Çin ziyaretini fırsat bilip Cumhurbaşkanlığı Köşkünü işgal etmişti.

Yerel mahkeme, abluka altındaki Cumhurbaşkanlığı İdaresi Binası’nın bulunduğu Bankova Caddesi’nde her tülü eylem ve gösteriyi iki ay süreyle yasaklamıştı.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu