Haberler

Kiev’deki tarihi eroin operasyonunda üç Türk yakalandı

Ukrayna’da 14 Kasım’da gerçekleşen son 5 yıl içindeki en büyük narkotik operasyonunda istihbaratının, 10 Kasım’da Türkiye’den gittiği ortaya çıktı.

Türk polisi Türkiye’de uyuşturucu tacirlerine peş peşe vurduğu darbelerle kalmayıp güzergâh değiştirme zorunda kalan zehir tüccarlarını komşu ülkelerde de rahat bırakmıyor.

Başkenti Kiev’de geçtiğimiz günlerde Ukrayna İçişleri Bakanlığı Narkotikle Mücadele ekipleri yaptığı operasyonda piyasa değeri 7 milyon doları bulan 52,5 kilo eroin ele geçirilmişti.

www.ukraynahaber.com.ua sitesinin edindiği bilgiye göre eroin ülkeye Kırgızistan’dan yola çıkan, Türk şoför yönetimindeki bir TIR’la girdi.

Yapılan operasyonunda olay yerinde yakalanan bir kişinin yanı sıra kaçan suç ortağı ve TIR şoförü olmak üzere toplam, üç Türkiye vatandaşı gözaltına alındı. Kiev’de, Avrupa’ya gidecek 52,5 kilo eroini aracılara teslim ettikten sonra İran istikametinde gitmek isteyen TIR’da da gizlenmiş 2,5 kilo ele geçirildi. Ukrayna polisi Kiev’den İran’a yük alan TIR’ı bağlayarak şoförü de tutukladı. Kiev’deki baskınların uyuşturucunun Almanya’ya götürecek şahısların Romanya’dan Ukrayna’ya girdikleri anda eş zamanlı yapıldığı bildirildi.   

Kiev’de şimdiye kadar bu miktarda uyuşturucu ele geçirilmediğini belirten narkotik şube son 5 yıl içindeki ülkedeki en büyük partinin de yakalandığını açıklamıştı.

İsmi kamuoyuna açıklanmayan Türk vatandaşlarının Ukrayna kanunlarına göre nitelikli uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 12 yıla kadar hapis cezası alması bekleniyor.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu