Haberler

[VİDEO] Kiev’de Sakal-ı Şerif’e büyük ilgi

Ziyarete açıldığı her beldede heyecan yaşatan, Sakal-ı Şerif Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de büyük ilgi gördü.

Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi (DUMU) tarafından Lübnan’dan getirilen ve Ukrayna’nın değişik şehirlerindeki inanlarla buluşturulan Sakal-ı Şerif, Kiev’deki Ar Rahma Camii’nde de büyük ilgi gördü.

Cami imamları, toplanan cemaate Sakal-ı Şerif’in günümüze kadar ulaşması ve Hz. Muhammed’in sünneti hakkında bilgi verdi. Müslümanlar cami içinde Sakal-ı Şerif’i görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu.

Salâvatlar eşliğinde gerçekleşen Sakal-ı Şerif ziyaretinde isteyenlerin cep telefonu ile fotoğrafının çekmesine ve özel bir muhafaza içerisindeki Sakal-ı Şerif’e dokunulmasına izin verildi.

Sakal-ı Şerif ziyareti camide bulunan büyük küçük herkesin görene kadar devam etti.

Sakal-ı Şerif Ukrayna’nın birçok bölgesinin yanı sıra Kırım Özek Cumhuriyeti’nin şehirlerinde halkın ziyaretine sunuldu.

“UKRAYNA’YA BEREKET GETİRSİN”
Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim Cihan Haber Ajansı (Cihan)’na özel yaptığı açıklamada; “Sakal-ı Şerifi, Ukrayna’ya getirme imkânımız oldu. İstedik ki Peygamberimiz Hz. Muhammed sallallâhu aleyhi ve selemin bereketi Müslümanların bulunduğu bu beldeye de yansısın. Ukrayna’nın birçok şehrinde köylere şehirlere uğradık gösterdik. Gayrimüslimler de Peygamberimizin bizim gönlümüzdeki yerine tanıklık etti.” dedi.

Sakal-ı Şerifi ziyaret eden Şehribanu Saidova adlı bir nine Cihan’a; “Allah Teâlâ’dan sığınıp iyi niyetlerle buraya geldim. Sağlımıza, ömrümüze, rızkımıza bereket istedik. Ayaklarım ağrımasına rağmen geldim buralara. Allah gençlerimize insaf yaşlılarımıza iman versin. İyilik her zaman gelişsin çoğalsın.” şeklinde konuştu.

“SAKAL-I ŞERİFİNİN ÇOK BEREKETİNİ GÖRDÜK”
Ar Rahma Camii imamlarından Rüstem Gafurin, “Elhamdülillah, Ukrayna’daki Müslümanlar da ecdatlarımızın adetlerinden birisini burada devam ettirdi. Peygamber Efendimizin saçından sakalından bereketlendik. Birçok insan şifa buluyor, zihni açılıyor. Bu Sakal-ı Şerifinin çok bereketini gördük. Ashâb-ı Kiram, Efendimizin bir tek saçını bile yere düşürmedi. Ukrayna’da bu imkânı sağlayanlardan, getirenlerden götürenlerden Allah razı olsun. İstanbul’da Topkapı Sarayı’nda da Efendimizin mukaddes emanetleri var. Türkiye Müslümanları bu eserlere çok yakınlar istedikleri zaman gidip bu eserlerin bereketine nail olabilirler” diye konuştu.

YUNUS ERDOĞDU | KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu