Haberler

[ÇANAKKALE ÇOCUKLARI FRAGMAN] Sinan Çetin: “Herkes elinde balta ile dolaşıyor”

Yönetmen Sinan Çetin, “‘Çanakkale Çocukları’ filminde, Türkiye’de yaşanan savaşın ancak annelerin çığlıklarıyla biteceği anlatılmaya çalışıldı.” dedi.

Sinan Çetin’in ‘Çanakkale Çocukları’ isimli filminin galası Gazi Üniversitesi’nde yapılacak. Filmde bir annenin çocuklarını savaştan alma çabası anlatılıyor. Sinan Çetin, yönetmenliğini yaptığı film öncesinde öğrencilerle bir araya geldi.

Filmi, 7 yıllık bir çalışmanın sonucunda tamamladıklarını ifade eden Sinan Çetin, Türkiye’de çok Çanakkale uzmanı olduğunu belirterek “Allah kimseye Çanakkale uzmanlarına danışarak film çekmeyi nasip etmesin. Danışmanlar, filmin bir sahnesinde annenin savaş alanına girmesine iki yıl boyunca müsaade etmediler. Daha sonra, danışmanları elimin tersi ile bir kenara itip, anneyi savaş sahnesine almayı başardım.” ifadelerini kullandı.

Filmin mesajının bir anlamda Türkiye’deki yaşanan savaşı bitirmek olduğunu da kaydeden Çetin, politikacılar, generaller, bürokratlar ve yüksek rütbeli insanların yaşanan savaşı çözemeyeceğini; bu savaşı, annelerin çığlığının bitireceğinin kaydetti. “Herkes elinde balta ile dolaşıyor” diyen Çetin, “Her şehit haberinde kan beynime çıkıyor. Annelerin, bu soruna el atması gerekiyor.” dedi.

Negatif milliyetçilikten kaçındıklarının altını da çizen Çetin, kendilerini en zorlayan sahneyi ise “Çocuklarımızı toprağa vermek oldu.” şeklinde açıkladı.

Çetin, filmi stüdyoda çektiklerini açıkladı.

SELÇUK KAPUCİ | ANKARA – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu