Haberler

[FOTO VE VİDEO GALERİ] Kiev’de Türklerin yaptığı havalimanına ilk THY yerleşti

Doğuş, Alarko ve YDA ortaklığı tarafından yapılan ve Ukrayna’nın başkenti Kiev’i dünyaya bağlayan Borispil Havaalanı D Terminali’ne ilk tarifeli uçuşu Türk Hava Yolları (THY) gerçekleştirdi.

Borispil D Terminali’ne ilk inen THY uçağı ise yaklaşık 17 bin çalışanının fotoğrafıyla süslenen Boeing 737-800 oldu. Havacılık geleneğine göre THY uçağı itfaiyenin su fışkırtarak oluşturulan köprünün altından geçerek köprüye yanaştı.

İstanbul yolcularının Kiev’e gelmesi akabinde D Terminali’nde düzenlenen etkinliğe; Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Mehmet Samsar, Uluslararası Borispil Havalimanı Genel Müdürü Anton Volov, THY Pazarlama Satış 1. Bölge Başkanı Akif Konar, THY Pazarlama Satış 1. Bölge Doğu Avrupa ve Balkanlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Başpınar, THY Gelir Yönetimi Doğu Avrupa ve Balkanlardan Sorumlu Ücret Müdürü Mert Dorman, THY Kiev Genel Müdürü Hakan Yılmaz ve çok sayıda Türk işadamı katıldı.

Büyükelçisi Mehmet Samsar burada davetlilere hitaben bir konuşma yaptı. Samsar, “Türk şirketleri tarafından inşa edilen havalimanına ilk tarifeli uçuşları THY’nin başlatmasından memnuniyet duyuyoruz. THY bizim milli gururumuz. Köklü bir geçmişe dayanan Türkiye ile Ukrayna ilişkileri hızla gelişmeye devam ediyor. Serbest ticaret görüşmelerimiz devam ediyor. Ülkelerimiz arasında vize muafiyetini başlattık. Vizelerin kalkmasıyla birlikte iki ülke arasındaki geliş-gidişler ve turist sayısı arttı. Ukrayna otoritelerine bu mükemmel havalimanına THY’nin geçmesine yardımcı oldukları için teşekkür ederim.” dedi.

Anton Volov ise, “Ben THY’yi Borispil D terminalinde görmekten büyük memnuniyet duydum. Bu havalimanını Türk konsorsiyumu Doğuş, Alarko ve YDA tarafından yapıldı. Bu uçak bir manada kendi evine geldi. Avrupa’nın en iyi havayolu şirketini ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyorum. THY Borispil’in yeni terminaline yerleşen ilk havayolu şirketi oldu. Tebrik ediyorum.” diye konuştu.

Davetliler daha sonra THY tarafından D Terminali’nde verilen resepsiyona katıldı.

THY Kiev’de daha önce Borispil B Terminali’nde hizmet veriyordu. Doğuş, Alarko ve YDA ortaklığı tarafından yapılan D Terminali’ne taşınan ilk büyük uluslararası havayolları şirketi oldu.

YUNUS ERDOĞDU | WWW.UKRAYNAHABER.COM

FOTOĞRAFLARI İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ….

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu