Haberler

Kiev’de taksi ücretlerine zam kapıda

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de taksi tarifelerine zam yapılması gündemde, kısa zaman içinde en yakın mesafe ücretinin 65 hrıvnya (8 dolar 15 sent), kilometre ücretinin ise 11 hrıvnyaya (1 dolar 38 sente) çıkması bekleniyor.

Ayrıca Kiev yönetimi, yeni uygulamaya koydukları yönetmelikle taksicilere yeni lisans alan taksilerle piyasayı çekidüzene sokma yoluna gidiyor. Yeni uygulamadan Kiev Belediyesi şehir bütçesine yaklaşık 12 milyon 500 bin dolar kaynak oluşturmayı hedefliyor.

Daha önce bazı taksi şirketleri fiyatları yükseltme denemesi yapmışlardı. Borispil Havalimanı merkezli SKY Taxi, ilk önce havalimanından yolcu taşıma işini tekeline almayı başardı ve ardından en yakın mesafe ücretini 65 hrıvnyaya çıkardı. Ancak Kiev içinde hâlihazırdaki km ücreti 6 hrıvnya (75 sent) şehir dışı noktalara 6,5 hrıvnya (81 sent). Hâlihazırda Borispil Havalimanı’ndan Kiev’e taksiler yaklaşık 30-40 dolara gidiyor zamdan sonra havalimanı taksi fiyatları yaklaşık 2 kat artmış olacak.

Öte yandan yeni zamlı tarife Kiev’de taksi standardının da yükseltilmesini, otomobillerin en az “D” sınıfında (Passat, Sonata, Mondeo vs.) olmasını öngörüyor. Öte yandan Ukrayna’da taksimetresi, kliması olan araç sayısı henüz azınlıkta.

KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu