HaberlerSpor

Futbol sevdası Ukrayna’da otel fiyatlarını 7 kat arttırdı

Ukrayna ve Polonya’nın ortaklaşa düzenleyeceği Avrupa futbol şampiyonası Euro 2012 sırasında Ukrayna’daki otel fiyatları 3 ila 7 kat arttı.

Diğer dünya ülkelerinde benzer dönemlerde fiyatların en fazla 2-3 kat arttığına dikkat çeken uzmanlar fiyat artışın Ukrayna’daki talep ve arz arasındaki uçurumdan kaynaklandığını belirtti.  

Hâlihazırda şampiyona döneminde maç oynanacak şehirlerde 3 yıldızlı bir otelde tek kişilik oda fiyatları; Kiev’de 300 euro, Donetsk’te 810 euro, Lviv’de 120 euro ve Harkiv’de ise 700 euro civarında.

Öte yandan turizmciler peşin ödendiği takdirde biraz daha makul fiyatlardan oda kapatılabileceğini belirtti.

Konaklama fiyatlarının fırladığı ülkede binek otomobillerin ise şehir içi saat ücretleri 20 dolardan başlıyor.

Otel fiyatlarının en düşük olduğu şehir ise Lviv iken daha şimdiden Donetsk’te yer bulmak neredeyse imkânsız hale geldiği bildirildi.  

Ukrayna Otelciler ve Restorancılar Derneği Başkanı Dmitriy Zaruba, medyada yer alan, Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle Ukrayna’daki otel fiyatlarının 10 kat arttığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını söylemişti.

Öte yandan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, otel fiyatları sorunun çözülmesi konusunda Başbakan Yardımcısı Boris Kolesnikov ve Ekonomi Bakanı Petro Poroşenko’ya talimat vermişti.

PLATİNİ: “HAYDUTLUK”
Ukrayna’ya yaptığı ziyarette otel fiyatlarının arttırılmasını üçkağıtçılık ve haydutluk olarak niteleyen UEFA Başkanı Michael Platini ise; “Fiyatları 40 ila 100 euro arasında değişen bir odanın şampiyona zamanı bir anda 500 euroya çıkması kabul edilemez. Benim bildiğim büyük ülkelerde, Ukrayna’da buna dâhil; insanlar kafasına göre iş yapamaz. Sözleşmelere uymanız gerekir. Umarım Ukrayna daha önceden otelcilerle yapılan sözleşmeleri dikkate alır. Yoksa insanlar maçları izlemeye gelmeyecekler. Çok can sıkıcı bir şey bu. Siz bir sürü parayı bu tesislere gömüyorsunuz, sonra da bazıları çıkıyor ve her şeyi berbat ediyor”” şeklinde konuşmuştu.

KİEV – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu