Haberler

Ukrayna’nın da katıldığı Bakü’deki Euronest toplantısında Karabağ krizi

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen Euronest Parlamenterler Asamblesi Toplantısı’nda Azeri ve Ermeni heyeti arasında Yukarı Karabağ krizi yaşandı. 4 Nisan’a kadar devam edecek toplantının ilk gün oturuma katılan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyorov’un işgal altındaki Dağlık Karabağ ve Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü konusundaki konuşması Ermeni milletvekillerini rahatsız etti. Ermeni milletvekili Naira Zöhrabyan, Elmar Memmedyarov ‘un konuşmasına itiraz etti.

Azeri Bakan, Ermeni vekile BM Güvenlik Konseyinin konuyla ilgili aldığı 4 kararı hatırlattı. Ermeni heyeti Memmedyarov ‘un Karabağ konusunda kullandığı işgal sözcüğünün metinden çıkartılmasını istedi.
Toplantılardaki oturumlarda; AB politikalarına uyum, enerji güvenliği, insan hakları, demokrasi, siyaset, eğitim ve kültür konuları ele alınacak. Toplantının resmi açılışı yarın Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’ in de katılacağı törenle yapılacak.

Asambleye gelip gelmeyecekleri uzun süre tartışma konusu olan Ermeni milletvekilleri, Azerbaycan’ın güvenlik garantisi vermesinden sonra Bakü’ye geldi.

Euronest Parlamenterler Asamblesi’nin Doğu Ortaklığı programı üyesi ülkeler; Ukrayna, Belarus, Moldova, Gürcistan ve Ermenistan.

OSMAN UÇAK | BAKÜ – CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu