Haberler

Ukrayna’da ‘yeni gümrük yasası’ parlamentodan geçti

Ukrayna Parlamentosu, gümrük kanununda değişiklikleri öngören yeni yasayı tek oturumda kabul etti. 450 sandalyeli Parlamentosu’nda bulunan 421 milletvekilinden 264’ünün oyunu alan kanun, resmi yayın organlarında yayımlandıktan sonra, 1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek. Yasanın geçmesi için 226 oy gerekiyordu.

Parlamentonun ilgili komisyonunun başkanı milletvekili Vitaliy Homutinnik, yeni kanunla gümrük sisteminin mümkün olduğunca Avrupa normlarına yaklaştırıldığını, hem iş dünyasının hem de devletin menfaatini ön plana çıkardıklarını söyledi.

Yeni gümrük kanunuyla, Ukrayna sınırlarından vatandaşların gümrüğe tabi olmadan çıkarılabilecek malın bedeli 200 euro’dan; havalimanlarında 1000 euro, kara ve deniz çıkışlarında 500 euroya çıkarıldı.

Gümrük kanunundaki diğer bir değişiklik, yabancılara ait otomobillerin Ukrayna sınırlarında bir defada kalış süresinin 183 günden 1 yıla çıkarılmış olması. Ayrıca, gümrük görevlilerinin mahkeme kararı olmadan mallara el koyma yetkisi de kaldırıldı. Yasadaki yenilikler çerçevesinde Gümrükler İdaresi bundan sonra kendiliğinden kararname ve genelge çıkaramayacak. Bu yetkisi tamamıyla Ukrayna Maliye Bakanlığı’na devredildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ocak 2012 tarihinde parlamentonun kabul ettiği gümrük kanununu veto etmişti.

KİEV | CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu