DünyaHaberler

Putin, oy oranı düşse de tek başına iktidar oldu

Rusya’da altıncı dönem parlamento seçimleri için sandığa giden halk Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya’nın oylarını düşürdü. Merkez Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre yüzde 50’nin üzerinde açılan sandıklardan Birleşik Rusya’ya yüzde 49,6 destek çıktı. Komünist Parti’nin yüzde 19,7 oy aldığı seçimlerden Adaletli Rusya yüzde 12,9 ve Liberal Demokrat Parti de yüzde 12,2 destek bulabildi. Seçimlerde yüzde 2,6 oy alan Yabloko, yüzde 1,01 oy alan Rusya Vatanseverleri ve yüzde 0,55 oy alan Haklı Dava Partisi yüzde 7 barajı aşamayarak parlamento dışında kaldı. Tüm sandıkların açılmasının ardından seçim sonuçlarında önemli değişiklik olması beklenmiyor.

Rusya Kamuoyu Şirketi VTsIOM’un sandık başı anket sonuçlarına göre yüzde 48,5 oy alan Birleşik Rusya, Kamuoyu Düşünce Fonu’nun sonuçlarına göre yüzde 46’da kaldı. Aralık 2007 parlamento seçimlerinde Birleşik Rusya yüzde 64,1 oy almış, 450 sandalyenin bulunduğu Duma’da 315 milletvekilliği kazanmıştı.

Putin ve Medvedev tandemine olan güvenin azalmasında ekonomik kriz sonrası yaşanan durgunluk, işsizlik, eğitim, sağlık ve konut sorunlarında yaşanan sorunların etkili olduğu belirtiliyor. Diğer taraftan seçimlere katılım ise yüzde 50,4’de kaldı. Putin sonuçları Birleşik Rusya açısından önemli kayıp olarak değerlendirirken, Medvedev de gerektiğinde bazı konularda koalisyona gidilebileceğini söyledi.

MEDVEDEV: BAZI KONULARDA KOALİSYONA İHTİYAÇ OLACAK

Seçim sonuçlarını Rusya Başbakanı Putin’le birlikte Birleşik Rusya’nın binasına gelerek değerlendiren Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev bazı konularda Birleşik Rusya için koalisyonun kaçınılmaz olduğunu, bu gibi konularda koalisyona gidilebileceğini söyledi. Birleşik Rusya’dan birinci sıra aday olan ve 4 Mart 2012 Devlet Başkanlığı seçimlerinin ardından hükümet başkanı olması beklenen Medvedev, “Bu çok normal. Parlamenter sistemin ve demokrasinin bir gereği. Diğer mecliste grubu olan siyasi partiler de buna hazırlıklı olduklarını belirtti” dedi.

Seçim sonuçlarının ülkede gerçek durumu yansıttığı değerlendirmesinde bulunan Putin de, “İlk sonuçlara göre Birleşik Rusya’nın önemli ölçüde kayıp yaşadığı görülüyor… Sonuçlar Rusya’nın gelişimi için yapılacak çalışmalara izin veriyor” ifadelerini kullandı.

Seçimlerde birçok ihlal yaşandığını iddia eden muhalefet partileri ise sonuçlara itiraz etmeye hazırlanıyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu