Haberler

[FOTO] Ukrayna’daki en büyük Türk bayrağı Odesa’da dalgalanıyor

Uluslararası Ukrayna Türk İşadamları Derneği (UTİAD) tarafından, T.C. Odesa Başkonsolosluğu binası bahçesine yapılan Atatürk büstü ve paraşüt kumaşından hazırlanan en büyük Türk Bayrağı gönlere çekilerek açıldı.

UTİAD tarafından paslanmaz çelikten imal ettirilen direğine Türk bayrağını çekme merasimi ve büst açılışı törenine; Odesa Vali Yardımcısı, Belediye Başkan Yardımcısı, İtalya Başkonsolosu, Rusya Başkonsolosu, Bulgaristan Başkonsolosu, rektörler, öğretim görevlileri, yabancı misyon şefleri, din adamları, çok sayıda işadamı ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından davetlilere hitap eden Odesa Başkonsolosu Murat Tamer: “Odesa’daki en büyük hayalim burada Türk denizcilerimizin göreceği ve kendilerini güvende hissedeceği büyük bir Türk bayrağı dikmekti” dedi.

Daha sonra yapımını UTİAD’ın üstlendiği Atatürk büstü ve bayrak direği açılışı yapıldı.

Görevine Ankara’da cumhurbaşkanlığında devam edecek olan Tamer’e, 2007 yılından bu tarafa Odesa Başkonsolosluğu görevinde süresinde Odesa’daki gurbetçilerin sevgisini kazanmıştı.

Konsolosluk bahçesinde onuruna verilen veda resepsiyonuna çok sayıda davetli katılarak Tamer’i yalnız bırakmadı.

Katılanlara teşekkür eden Tamer, görev koşulları ve başından geçen ilginç anıları konuklarla paylaştı.

Ukrayna’daki bütün Türk derneklerinden temsilcilerin olduğu resepsiyon işadamlarının sohbetleri ile sürdü.

Daha sonra Murat Tamer; Ali Sezen, Cumhur Güzelçiftçi, Arif Asalıoğlu, Batur Nayman, Tuğrul Tellioğlu ve Süleyman Gürel’e hizmetlerinden ötürü başarı plaketi verdi.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu