Haberler

Ukrayna’da geniş kapsamlı af geliyor

Ukrayna hapishanelerinde geniş kapsamlı bir af hazırlığı başladı. Ukrayna Parlamentosu cezaevlerinde bulunan; yardıma muhtaç, yaşı küçük, hamile, ihtiyar ve engelli vatandaşların bu sene içerisinde affını sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalışıyor.

Kapsamlı bir af getirecek olan yasa tasarısının ilk bölümü 450 sandalyeli parlamentoda bulunan 405 vekilin 311’inin oyu ile geçti. Ukrayna’da yasa tasarısının geçmesi için yeter sayısı ise 226.

Ülke gündemindeki af kanunu ile bazı kanuni kısıtlamalara tabi vatandaşlara da serbest bırakılacak.

Hastaların da af edileceği yasa tasarısı çerçevesinde hapishanelerdeki; tüberküloz, kanser, AIDS gibi bakımı zor hastalarda hastane şartlarından kurtulmuş olacak.

Parlamentodan geçmesi beklen af yasası ile emeklilik yaşına gelmiş 60 yaşındaki erkekler ve 55 yaşındaki kadınlar, gaziler, Çernobil faciası sonrasında kurtarma çalışmalarına yardımcı olan tutuklular özgürlüklerine kavuşacak.

Ülkedeki geniş kapsamlı af ile birlikte 10 yılın altındaki cezalara mahkûm edilen şahıslar da cezalarının yarısını çekmiş ise serbest bırakılacak.

Ordu mensupları da işledikleri hafif suçların cezaların yarısını çekmiş ise özgür kalacaklar listesinde adlarını görebilecek.

Londra Kraliyet Kolej resmi sitesinde yayınlanan hapishanelerdeki kişi sayısı listesinde Ukrayna 217 ülke içerisinde ilk on içerisinde yer alıyor.

Yunus Erdoğdu Kiev Cihan

 

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu