Haberler

AB’den sonra ABD de Belarus’a yaptırımlara hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ve 158 devlet yetkilisine yaptırımlar uygularken, Amerika Birleşik Devletleri’nin de yaptırımlara hazırlandığı iddia ediliyor.

Bazı medya organlarında çıkan iddiaya göre Washington da Belarus’a karşı yaptırım uygulayamaya hazırlanıyor.

ABD tarafından Belarus’a karşı uygulanacak müeyyideler çerçevesinde, ülkeye girişi yasaklanan kişilerin bulunduğu kara listedeki Belarus yetkililerin sayısının arttırılması ve söz konusu şahısların, ABD bankalarındaki hesaplarının dondurulması bekleniyor.

Bununla birlikte ABD’nin daha önce onayladığı Belarus’un dev petrol kimya şirketi ‘’Belneftehim’’ ile işbirliği anlaşmasının iptali gündemde.

AB Dışişleri Bakanları Konseyi Belarus’a karşı yaptırım uygulama kararı almıştı. Bu yaptırımlar çerçevesinde AB üye ülkelerine 158 Belarus yetkilinin girişi yasaklandı. Söz konusu kişilerin AB bankalarındaki hesaplarının dondurma kararı verildi.

Yaptırımlar, cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasındaki muhalefete yönelik baskı yapan devlet adamları ve Lukaşenko’yu devletin başında kalmasını destekleyen yetkililere uygulanıyor.

19 Aralık 2010’da Belarus’ta yapılan seçim sonrası başkent Minsk’teki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan muhalefet, toplu protesto eylemleri yapmıştı. Ülkede çıkan ayaklanma hükümet tarafından bastırılmıştı. Çıkan olaylarda kolluk kuvvetlerinin gözaltına aldığı 600 kişi arasında 7 cumhurbaşkanı adayı da yer almıştı .

Yunus Erdoğdu – Kiev- Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu