Haberler

‘DA Platformu dünyanın sosyal Davos’u olacak’

Diyalog Avrasya Platformu’nun (DAP) 2011 ve 2012 yılı dönem başkanlığını alan Ukrayna, dünyanın sosyal Davos’unu kurmak ve platformu federasyon yapmak için çalışmalarına başladı.

DAP Ukrayna Koordinatörü Gökhan Demir, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada; “DAP Ukrayna başkanlığı döneminde, dünya sosyal Davos’unun kurulması gibi bütün insanlığı kucaklayacak programları yapmayı arzu ediyoruz” dedi

Demir; DAP Dönem Başkanı Prof. Dr. Volodemir Sergeyçuk, DAP Eş Başkanı Harun Tokak, Genel Sekreter İsmail Taş’ın katılımıyla 14-16 Ocak’ta başkent Kiev’de yapılan DAP Ukrayna Komitesi Toplantısı’nda platformun iki yıllık faaliyet takvimi hazırlandığını söyledi.

DA PLATFORMU FEDERASYON OLACAK

Gökhan Demir, Ukrayna Komitesi Toplantısı’nda DAP’ın 2011-2012 Ukrayna dönem başkanlığı süresinde platformun federasyon olması, Birleşmiş Milletler (BM) ve Avrupa Konseyi gibi uluslararası teşkilatlara üyelik gibi önemli kararlar alındığını belirtti.

İki yıllık Ukrayna dönem başkanlığı zarfında 10 yıllık çalışmaya imza atmak istediklerini belirten Gökhan Demir, DA Dergisi’nin de kısa zaman içerisinde Ukraynalı okurla Ukraynaca olarak buluşacağını ifade etti.

Eş Başkan Tokak’ın ziyaretini değerlendiren Demir, ziyaretler çerçevesinde Ukrayna Milli Eğitim Bakanlığı, Ukrayna Yazarlar Birliği, çeşitli üniversite rektörleri, Ukrayna Parlamentosu Medya Komitesi Başkanı, Ukrayna Parlamentosu Kültür ve Ahlak Komitesi Başkanı ve medya mensuplarıyla faaliyet planı hakkında görüşmelerde bulunulduğu bilgisini verdi. Demir görüşmelerde Ukrayna ve Türkiye’de karşılıklı olarak basın ve internette özgürlük sınırları konusunda yuvarlak masa toplantısı yapılması kararı alındığını kaydetti.

TARİH DERSİ KİTAPLARI YENİDEN YAZILACAK

2008’de yapılan 8. DAP Genel Kurul Toplantısı’nda tarih kitaplarından toplumları ve milletleri rencide edici ifadelerin çıkartılması kararını aldıklarını belirten Gökhan Demir; “Bu konuya hassasiyetle yaklaşan ilk taraf Ukrayna Milli Bilim ve Eğitim Bakanlığı oldu ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’na bu hususta işbirliği yapma önerisini götürdü. Türkiye de bu talebe olumlu karşılık vereceği haberini aldık” şeklinde konuştu.

Demir, iki ülkenin tarih kitaplarının yeninden yazılmasını, yanlışlıkların düzeltilmesini, öğrencilere dostluk bilincinin aşılanmasının önemine değindi.

Kısa bir süre önce Ukrayna’da temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ülkenin en prestijli ve köklü üniversitesi Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi’nce fahri doktora unvanı verilmesi törenine de atıfta bulunan Gökhan Demir; Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Leonid Huberskiy söz konusu törendeki konuşmasının önemli bir bölümünü DAP ile aktif işbirliği içinde olduklarına ve müşterek yaptıkları faaliyetlere ayırdığına dikkat çekti.

DAP Dönem Başkanı Prof. Dr. Volodemir Sergeyçuk’un aynı zamanda, Başbakan Erdoğan’a fahri doktora veren Şevçenko Üniversitesinde akademisyen olduğunu belirten Demir, Nisan ayında Şevçenko ve Gazi Üniversitesi’nin birlikte Ukrayna-Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerini 20. yıl dönümü münasebetiyle uluslararası ilmi bir konferans düzenleyeceği bilgisini verdi.

DAP Ukrayna dönem başkanlığında Ukrayna Yazarlar Birliği ile birlikte; İstanbul’da Avrasya Yazarlar Vakfının 2011 toplantısı yapılacak, Ukrayna ve Türkiye’nin edebi eserlerini karşılıklı çevrilecek, yazarlarla çeşitli kültürel geziler, yuvarlak masa toplantıları ve kitap tanıtım günleri yapılması bekleniyor.

Antalya’da 14 ülkeden 600 aydının katılımıyla 2010 Kasım ayında gerçekleşen 9. DAP Genel Kurul Toplantısı’nda dönem başkanı Ukraynalı Prof. Dr. Volodemir Sergeyçuk olmuştu. Platformun 2008-2010 yıllarında Eş Başkanı olan gazeteci-yazar Harun Tokak ise yeniden bu göreve seçilmişti.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu