Haberler

Başbakan Erdoğan ziyaretinde Holodomor anıtı protokol krizi haberleri asparagas çıktı

Bazı basın organlarında yer alan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ukrayna ziyaretinde Holodomor Anıtı krizinin yaşandığı yönündeki haberlerin asparagas olduğu ortaya çıktı. Türk basınında yer alan haberlerde hatalar ilk satırdan başlıyor. Habere göre Başbakan Erdoğan’ı Ukrayna’ya turuncu devrimle başa gelen eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşçenko üstelikte başbakan sıfatı ile davet etmiş.

Moskova ile Kiev arasında önemli bir kriz konusu olduğu iddia edilen anıtı, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev 2010 yılındaki Kiev resmi ziyaretinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile birlikte ziyaret etmişti.

Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da Holodomor Anıtı’nı ziyaret ettiği ve iddia edilen protokol krizinin yaşanmadığı belirtildi. Ukraynalı yetkililer, Erdoğan’ın Kiev resmi ziyareti çerçevesinde Holodomor Anıtı’nı ziyaret ettiği ve açlıktan ölenlerin anısına bir başak tanesi bıraktığını ifade etti.

Stalin döneminde Ukrayna, Kazakistan ve Rusya’daki köylülerin ellerinde bulunan tahılın tamamına el koyan yönetim, 10 milyon kişinin açlıktan ölmesine yol açmıştı. Ukrayna’da üst düzey temaslarda protokol gereğince 1932-33 yıllarında açlığa mahkum edilerek öldürülen milyonlarca Ukraynalının anısına dikilen ve Ukraynaca’da “açlık anıtı” anlamına gelen Holodomor Anıtı ziyaret ediliyor.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu