Haberler

2010’da Ukrayna ile Rusya’nın ticaret hacmi üçe katlandı

Ukrayna’da 2010 yılının başında iktidara gelen ve halk arasında Rusya yanlısı olarak bilinen iktidar döneminde Ukrayna ile Rusya arasındaki ticaret hacmi üç kat artarak 40 milyar dolara çıktı.

Davos’ta temaslarda bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, BBC Ukrayna’ya yaptığı açıklamada Ukrayna ile Rusya arasında ticaret hacminin üçe katlandığını söyledi.

Ukrayna’nın Avrupa kıtasında istikrarın sağlanması rolünde bulunduğunu ifade eden Yanukoviç; “Bizim Rusya ile ilişkilerimizin gelişmeleri gayet doğal seyrinde gidiyor. Biz ilişkilerimiz her zaman stratejik seviyedeydi ve bu şekilde kalacak. Çünkü biz eski bir dostuz ve çok yakın ilişkilerimiz var. İşbirliğimiz de her iki tarafın da menfaatine.” dedi.

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda temaslarına devam eden Yanukoviç görevi süresince hem Ukrayna hem de Avrupa Birliği’nin ekonomik gelişimi için çalıştıklarını söyledi.

Turuncu devrimin politikalarının etkisiyle 2009’da Ukrayna ile Rusya’nın ticaret hacmi 13 milyar seviyelerine kadar düşmüştü. 2010’da ocak ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında oluşan olumlu havanın etkisiyle ticaret hacmi katlanarak arttı ve yaklaşık 40 milyar dolar oldu.

ERDOĞAN DA 40 MİLYAR DOLAR HEDEFİ KOYDU

Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde başkent Kiev’e yaptığı ziyarette Yanukoviç, iki ülke arasındaki ticari ilişkinin seyrine ilişkin ilk 5 yılda içerisinde 10 milyar dolara, 10 yılda 20 milyar dolarlık hedef koyarken, daha sonra söz alan Başbakan Erdoğan, hedefi yeterli bulmadı ve hedefleri tam iki katına çıkararak 40 milyar dolar yapmıştı.

Yanukoviç ile ortak basın toplantısında Erdoğan; “Hızla gelişen çok yönlü ekonomik ilişkilerimizin önümüzdeki günlerde daha da ileri gideceğine olan inancım tamdır. 2008 yılında bizim dış ticaret hacmimiz 8 milyar dolardı. Küresel finans krizi sebebiyle bu 4 milyar dolara düştü. 2010’da da öyle sanıyorum ki 5 milyar doları bulmuş vaziyette. Tabii az önce yanlış anlamadıysam Sayın Başkan önümüzdeki 5 yılla ilgili 10 milyar dolarlık bir hedef koydu. Ben diyorum ki 2008’de 8 milyar doları yakaladığımıza göre, gelecek 5 yıl için 20 milyar dolarlık bir hedef koymalıyız. Bu güç her iki tarafta da var. 2’inci periyotta, gelecek 10 yılda ise hedefi 40 milyar dolar koymalıyız. Avrupa’nın iki önemli ülkesiyiz. Karadeniz’in iki önemli ülkesiyiz. Ve bu gücün, büyük düşünen bu iki ülkede olduğuna inanıyorum. Yeter ki biz kararlı olalım.” demişti.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu