Haberler

Kırımoğlu Erdoğan ile görüşmesini bize özel değerlendirdi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dün akşam temaslarına başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kaldığı otelde yaklaşık bir buçuk saat Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile görüştü. Kırım Tatarları lideri Ukraynalı parlamenter Kırımoğlu, Başbakan Erdoğan ile yaptığı görüşmenin içeriğini Cihan Haber Ajansı’na özel açıkladı.

Beraberinde yaklaşık 600 iş adamından oluşan bir heyet ve çok sayıda bakan ile birlikte Ukrayna’ya gelen Başbakan Erdoğan, acil olarak kendisiyle görüşme talebinde bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nu kabul etti. Erdoğan’ın kaldığı İnterContinental Otel’de gerçekleşen görüşme akabinde Cihan’a konuşan Kırımoğlu; “Aslında bu görüşme Ukrayna Parlamento Başkanı Volodimir Litvin’in Türkiye ziyareti esnasında olması lazımdı. Fakat Başbakan’ın yoğun gündemi nedeniyle gerçekleşmedi. Kısmet burayaymış” dedi.

Yaklaşık 1,5 saat süresince Kırım tatarlarının sorunları üzerinde fikir teatisi yaptıklarını belirten Kırımoğlu; “Başbakana yazılı olarak en acil problemlerin bir listesini sunduk. Listenin başında anadilimizde eğitim problemleri, konut sorunları, televizyon yayın problemleri, bizim Kırım’da üniversitemiz var onunla alakalı sıkıntılar, daha sonra Kırım Tatarları’nın sorunları konulu uluslararası bir konferans için yardım istedik. Bütün müzakere konularımız çok müspet ve olumlu cevaplar aldık” şeklinde konuştu.

Resmi temaslarına yarın başlayacak olan Başbakan Erdoğan, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç ile görüşmelerde bulunacak. Erdoğan ve Yanukoviç’in başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından, Türkiye ile Ukrayna arasında Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey kurulmasına ilişkin ortak açıklamayı imzalanması bekleniyor. Kiev’deki temasları çerçevesinde, Başbakan Erdoğan’ın yarın Türk-Ukrayna İş Konseyi Toplantısı’na katılacağı öngörülüyor.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu