Haberler

Viktor Yanukoviç, Japonya yolcusu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, ‘Euro 2012’ hazırlıklarına daha fazla mali destek almak ve iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmek için Tokyo’ya gidiyor. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı İdaresi’nden yapılan açıklamada Yanukoviç’in, 18-21 Ocak günleri arasında Japonya’ya resmi temaslarda bulunacağı bildirildi.

Yanukoviç’in; Japonya Başbakanı Naoto Kan, Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Takahiro Yokomiçi, Üst Meclisi Başkanı Takeo Nişioka ile görüşmesi bekleniyor. Liderlerin görüşmelerinde Ukrayna ve Japonya’nın geleceğe yönelik ortak faaliyetlerin ve işbirliği konuları ele alınacak.

Yanukoviç’in, Japonya’nın önde gelen işadamları ve Kyoto Üniversitesi öğrencileri ile buluşması bekleniyor.

Ukrayna Devlet İstatistik Komitesi verilerine göre 2010 yılının ilk 10 ayında iki ülkenin ticaret hacmi 716 milyon 400 bin dolar tutarında olmuştu. Ukrayna’da 1 Ekim 2010 itibariyle doğrudan Japon yatırımlarının tutarı 131 milyon 900 milyona yükselmişti.

JAPONLAR EURO 2012 PROJELERİNE KREDİ VERİYOR

Japon kredi kuruluşları 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Polonya ile müşterek düzenlemeye hakkını kazanan Ukrayna’ya alt yapı çalışmalarına kredi desteği veriyor.

Uluslararası İlişkiler Japon Bankası (JBIC) 377 milyon dolara mal olacak Uluslararası Borispol Havalimanı “D Terminali” projesi için 167 milyon dolarlık bir kredi vermişti. Ukrayna’nın başkenti Kiev’i dünyaya bağlayan havaalanına Euro 2012 yatırımları kapsamında yapılan “D Terminali” Türk inşaat şirketleri, “Doğuş, Alarko ve YDA” konsorsiyumu tarafından inşaa edilidiyor.

Yunus Erdoğdu – Kiev – Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu