Haberler

Büyükelçi Meriç: Tarih kitaplarını yeniden yazacağız

Basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç; iki ülke arasındaki ilişkilerin hâlihazırdaki durumu değerlendirdi.

Meriç; “Ukrayna yönetimi ile çok yakınız. Her iki lider de ülkelerin yaklaşmasını istiyor. Liderler arasında doğrudan diyalog var. Telefonda görüşüyorlar aralarında sağlam bir diyalog var. 500 bin Ukraynalı Türkiye tatile gidiyor. 15 bine yakın Ukraynalı Türkiye’de yaşıyor. 15 devlet okulunda Türkçe seçmeli ders. Ukrayna insanı, Türkiye’yi seviyor. Ukrayna tarafı iki ülkenin tarih kitaplarının yeninden yazılmasını, yanlışlıkların düzeltilmesini, öğrencilere dostluk bilincinin aşılanmasını istedi. Bu teklif Ukrayna tarafından geldi. Biz de olumlu karşılık vereceğiz. Önümüzdeki günlerde Ukrayna Eğitim, Bilim, Gençlik ve Spor Bakanı Dmitro Tabaçnik.ile görüşeceğiz. Bu çok güzel bir proje bu konuda birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu söyledik.”

Ukrayna’daki Ermenilerin, tarih kitabı projesinden rahatsız olması ve karşı girişimlerde bulunmasını da değerlendiren Büyükelçi Meriç; “Ermeniler yaklaşımlarıyla herkesi yordu ve iddiaları zeminini kaybetti.
Ermenilerin tarih kitabına tepki göstermesini histeri olarak değerlendiriyorum” dedi.

 

Yunus Erdoğud Kiev Cihan

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu