Haberler

[Foto Galeri] Ukrayna Milli Akademisi’nde Türk Günü coşkusu

Ukrayna’nın Harkiv Şehri’ndeki Ukrayna Milli Akademi’sinde her sene kutlanan “Türk Günü” 26 Kasım Cuma günü coşkuyla kutlandı.

Kısa Türkiye tanıtım filmiyle başlayan program; Mehmet Yılmaz, Bayram Saraç ve Ahmet Durmuş adlı öğrencilerin Mustafa Kemal Atatürk hakkında bilgi vermesiyle devam etti.

Okulun Türk öğrencileri hazırladıkları programla izleyicilere sadece öğrencilikleriyle değil sosyal aktiviteleriyle de ne kadar başarılı olduklarını gösterdi.

İngilizce Rusça bölümü 3. Sınıf öğrencisi Samet Türk Bursa’nın tarihi ve turistik özelliklerini anlatırken 2. Sınıf öğrencisi Nihat Yıldız da Kütahya çinisi hakkında Ukraynalı davetlilere bilgi verdi.

Harkiv G. S. Skovorada Pedogoji Üniversitesi’nin Türkoloji bölümünde okuyan öğrenciler de öğretmenleriyle birlikte programa katıldı. İki üniversitenin öğrencileri söyledikleri Türkçe şarkılar ve oynadıkları oyunlarla misafirlere eğlenceli bir gece yaşattı.

Programın sonunda bir konuşma yapan Ukrayna Milli Akademisi rektörü Yekaterina Viktoriyevna Astahova üniversitede okuyan yabancı öğrencilerden çok memnun olduğunu ve onlarla gurur duyduğunu söyleyerek programı düzenleyen Türk öğrencilere ayrı ayrı teşekkür edip hediyeler verdi.

Program,  Türk ve Ukraynalı öğrencilerin “Damat Halayı” oyunu ve misafirlere Türk lokumu dağıtılmasıyla sona erdi.

Pedagoji Üniversitesi Türkçe okutmanı İrina Anatoliyevna ise bu tip programların daha sık yapılması gerektiğini ve yabancı öğrencilerin ülkelerini tanıtmalarının kendi ülkeleri açısından çok büyük bir değer taşıdığını söyledi.

ukraynahaber.com I Harkiv

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu