Haberler

Işın Metin, Ukrayna Filarmoni Orkestrasını yönetti [ÖZEL FOTO GALERİ]

Ukrayna Filarmoni Orkestrası, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Işın Metin yönetiminde başkent Kiev’de bir konser verdi.

Ukrayna Kültür ve Turizm Bakanlığı Ukrayna Milli Filarmoni Orkestrası ve Türkiye Büyükelçiliğinin katkılarıyla gerçekleşen konserde Işın Metin’e Ukrayna’nın dünyaca tanınmış kemancısı Dmitro Tkaçenko eşlik etti.

Ukraynalıların yoğun ilgi gösterdiği Türk şef Metin yönetimindeki konsere, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç’in davetlisi olarak, Yunanistan, Pakistan, Azerbaycan’ın büyükelçileri, dış misyon şefleri ve elçilik çalışanları da katıldı.  

Işın Metin yönetimindeki, Ukrayna Milli Filarmoni Orkestrası, ilk bölümde Macar besteci Bela Bartok’un eserlerinden örnekler ikinci bölümde ise Rus besteci Nikolay Rimsky-Korsakov’un Binbir Gece Masalları’ndan esinlendiği tanınmış bir eseri olan Şehrazad’ı seslendirildi.

Konserin sona ermesiyle uzun süre ayakta alkışlanan Metin, sahneden çiçeklerle ayrıldı. Konser akabindeyse T.C. Büyükelçiliği tarafından davetlilere bir resepsiyon verildi.

Konserin ardından Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine özel açıklama yapan Işın Metin; “Zor bir programdı ama iyi geçti. Ukrayna ve Türk müziği yoktu fakat Macar Bartok ve Rus Korsakov’un Şehrazad’ını seslendirdik. Keyifli geçti bu coğrafyada verdiğinizi misliyle alıyorsunuz. Dünyanın bu taraftaki orkestraların genelde bir huyu var konsere de bir şeyler saklıyorlar. Korsakov’da onu verdiler” dedi.

Çalıştığı Bilkent Üniversitesinin orkestrasının uluslararası bir orkestra olduğuna atıfta bulunan Metin Işın orkestra şeflerin her hafta farklı orkestralarla çalıştıkları için kendisinin de farklı orkestralara çalışmaya alışık olduğunu belirtti. Metin, seslendirilecek eser hem orkestra hem de şef tarafından bilindikten sonra sıkıntı yaşamadığını ifade etti.

Keman solisti Dmitro Tkaçenko ise Cihan’a; “Bu benim Metin ile ilk sahne alışım değil. Daha önce iki kere birlikteliğimiz oldu. Türkiye’de ve Latin Amerika ülkelerinden Şili’de birlikte bir konserlerimiz oldu. Şimdi de Ukrayna’da bir araya geldik. Seslendirmek için ciddi eserler seçtik. Her orkestra şefi kolay kolay seçmiyor bu türden zorlu eserleri. Birlikte sahne almaktan çok büyük zevk aldım” diye konuştu.  

Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Berat Yıldız ise Cihan’a; “Bugün aslında bir nevi Türkiye’nin son zamanlarda yakaladığı bir dinamizm ile Ukrayna’nın eski Sovyetlerden gelen klasik müziğinin alt yapısı ile bir araya geldi. Burada tamamen Türkiye’de yetişmiş bir şef ile Ukrayna’nın geleneksel tecrübesi birleşti. Ortaya güzel bir çalışma çıktı. Bu tür etkinliklerimize gelecekte Ukrayna’nın farklı şehirlerine Türk solist ve şeflerin getirilmesi şeklinde devam edeceğiz” açıklamasını bulundu.

Daha önce Odesa ve Lviv şehirlerinin orkestralarını da yöneten Metin, toplam 3 kez Ukrayna orkestralarını yönetmiş oldu.

Yunus Erdoğdu / www.UkraynaHaber.Com

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu