Haberler

Rusya, Azerbaycan’ın tüm doğalgazına talip

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, askeri üs anlaşması imzaladığı Ermenistan ziyaretinden iki hafta sonra Azerbaycan’a iki günlük üst düzey görüşmeler için bugün Azerbaycan’a gidiyor. Kafkaslarda mevcut dengenin korunması için çalışan Moskova, Azerbaycan’ın tüm doğalgazını almak istiyor.

Ziyaret çerçevesinde yeni bir anlaşma imzalayacak Gazprom, Bakü ne kadar doğalgaz verirse hepsini almaya hazır. Moskova’nın rakip olarak gördüğü Nabucco doğalgaz boru hattına Azerbaycan’ın katkı sağlamaması için” stratejik adımlar attığı değerlendirmesi yapılıyor.

Kremlin Danışmanı Sergey Prikhodko, 2011-2012 dönemini kapsayacak ek alım konusunda yeni bir anlaşma imzalanacağını doğruladı. 1 Ocak’tan itibaren Azerbaycan’dan yıllık 500 milyon metreküp doğalgaz alımına başlayan Gazprom, 2015’e kadar yeni anlaşmalar yapılabileceğini açıklamıştı. Azerbaycan doğalgaz alımını önce bir milyar metreküpe çıkaran Gazprom, 2011 için alım miktarını 2 milyar metreküpe çıkarması bekleniyor. Azerbaycan doğalgazı Rusya’ya Bakü-Novo-Filya hattı üzerinden ulaşıyor.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana tartışmalı olan sınırlar konusunda da bir anlaşma imzalayacak. Hazar Denizi’nin tartışmalı statüsü ile ilgili liderlerin görüş alış verişinde bulunması da bekleniyor. 1991’den bu yana Hazar’a komşu olan ülkeler Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve İran Hazar’ı paylaşabilmiş değil.

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Kremlin kaynağı Aliyev ve Medvedev’in gündeminde askeri konularda işbirliğinin de olduğunu açıkladı. Bakü, kargo ve yangın söndürmede kullanılan dört adet Ka-32 helikopteri alacak. İki lider uzun süredir çözüm sağlanamayan Ermenistan işgali altındaki Yukarı Karabağ ve Azerbaycan toprakları ile ilgili de görüş alış verişinde bulunacak.

Gümrü askeri üssü ile ilgili anlaşmayı 2044’e kadar uzatan Moskova, Bakü’nün gönlünü alacak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azeri basınına yaptığı açıklamada üs anlaşmasının bölgede güç dengelerini değiştirmediğini ifade etmişti. Ancak, Medvedev’in Ermenistan’ın Kollektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün üyesi olduğunu açıklaması ve herhangi bir saldırı durumunda ortak savunmadan bahsetmesi Yukarı Karabağ sorununun güç kullanarak çözülme ihtimalini zayıflatmıştı.

Azeri-Ermeni hattında dün meydana gelen olaylarda 3 Ermeni ve 2 Azeri askerin hayatını kaybetmesi bölgede tedirginliğe yol açtı. Son aylarda henüz barış anlaşmasının imzalanmadığı sınır bölgesinde ihlaller sıklıkla yaşanıyor.

 

FARUK AKKAN MOSKOVA CİHAN

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu