Haberler

Bugün tam güneş tutulması gerçekleşecek [ANİMASYON]

21’inci yüzyılın 7’nci tam güneş tutulması bugün gerçekleşecek, gökyüzündeki görsel şölen ise Ukrayna’dan izlenemeyecek.

Tam Güneş tutulması yandaki şekilden görüldüğü gibi Pasifik okyanusunun güneyini, Cook ve Paskalya adalarını kat eden koyu maviyle çizilmiş 258 km genişliğindeki tam tutulma hattından tam tutulma olarak izlenebilecek.  Bu tutulma, açık mavi çizgilerle taralı alan içinde kalan Pasifik okyanusu ve Güney Amerikanın güney kıyısından parçalı tutulma olarak izlenebilecek.

Tam tutulma Ay’ın gölgesinin Ukrayna saati ile 21:15’de Tonga’nın 700 km güney-doğusuna düşmesiyle başlayacak. Gölge 2 saat 39 dakika süreyle 11100 km yol kat ederek Arjantin ve Şili kıyılarına 23:52’de ulaştığında ise dünya’yı terk edecek.

Tutulmanın hiç bir evresi Ukrayna’dan izlenemeyecek. 22:33’de Ay’ın gölgesi  güney Pasifik okyanusu üzerindeyken (19o44.9′ Güney enlemi, 121o52.5′ Batı boylamı) en uzun tutulma süresi ve en büyük örtülme  gerçekleşecek. Burada tam tutulma 5 dakika 20 saniye sürerken örtülmede %106 ile en büyük değerine ulaşacak.  

Ukrayna’dan izlenemeyecek olan bu tutulmanın tam tutulma evresi sırasında tutulma yandaki animasyonda gördüğünüz gibi gerçekleşecek. Güneş tutulmaları ile ilgili genel bilgi almak için buraya

Fotoğraf bölümündeki animasyonda Ay’ın yarıgölgesinin ve tam gölgesinin Dünya üzerindeki hareketi görülüyor. Açık renkli yarı gölgenin düştüğü her yerde parçalı tutulma gerçekleşiyor. Koyu siyah renkli küçük gölge tam gölgeyi temsil ediyor geçtiği yerlerden tam güneş tutulması izleniyor.

Ukrayna Haber / NASA

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu