Haberler

Kremlin Ortodoks birliğinden memnun FOTO GALERİ

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Kremlin Sarayı’nda Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Rusya Patriği Kirill’le bir araya geldi. Kilise ve devlet arasında yapıcı bir diyalog gelişmesinden memnun olduklarını kaydeden Medvedev, misafirlerine Kremlin Sarayı’nda bulunan kiliseleri gezdirdi ve sarayın çatısından Moskova’yı tanıttı.

Bartholomeos’un Rusya ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Medvedev, “Bu ülkemiz adına çok önemli bir olay. İki kardeş kilise arasında mevcut ilişkilerin güçlenmesi memnuniyet verici. Halkımızın büyük çoğunluğu kendini Rus Ortodoks olarak tanımlıyor.” dedi.

2009’da Kirill’in İstanbul’u ziyaret ettiğini, bu yıl da Fener Rum Patrikliği’nin Rusya’ya bir ziyaret gerçekleştirdiğini kaydeden Rusya lideri, bunun tüm Ortodoks dünyası açısından önemli olduğunu söyledi. Rusya’nın son dönemde önemli değişimler yaşadığına dikkat çeken Medvedev, “Kilise ve devlet arasında gelişen yapıcı diyaloglar komplike haline gelmiş sorunlar ve küresel ekonomik krizden kaynaklanan problemlerin üstesinden gelinmesine yardımcı olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Patrik Kirill’in daveti üzerine Rusya’da bulunmaktan memnun olduğunu ifade eden Bartholomeos da, ziyaretin Slav edebiyatı ve Kiril alfabesi günlerine denk gelmesinin anlamlı olduğunu söyledi. Rusya Ortodoks Kilisesi ve Rusya devletinin gelişen ilişkileri ile tarihte yeni bir sayfa yazdıklarına işaret eden Fener Rum Patriği, bunun insanların geleceklerinin garantisi olduğunu savundu.

Bartholomeos’un Rusya ziyaretinin tarihi önemi olduğunu hatırlatan Kirill de Ortodoks kiliseleri olarak tek kilisenin parçaları olduklarını söyledi. Her ülkede bulunan kiliselerin kendi sorunları olduğuna değinen Kirill, “Tecrübelerimizi paylaşarak sorunların üstesinden gelmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

FARUK AKKAN

(CİHAN)

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu