Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

The Telegraph: Erdoğan Avrupa açısından çok daha kullanışlı

The Telegraph’ın Avrupa editörü James Crisp, Erdoğan’ın Avrupa açısından özellikle sığınmacıları Türkiye’de tutması ve Putin ile diyalog kurabilmesi nedeniyle çok daha ‘kullanışlı’ bulunduğunu dile getirdi.

The Telegraph’ın Avrupa editörü James Crisp, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 3. kez cumhurbaşkanı seçilmesinin yankılarını kaleme aldı. Avrupalı liderlerin çoğunun Türkiye’nin mevcut durumundan rahatsız olmadığını vurgulayan Crisp, Erdoğan’ın uzun zamandır kendisini çok kullanışlı hale getirdiğini kaydetti.

ERDOĞAN ÇOK DAHA KULLANIŞLI BULUNUYOR
Birleşik Krallık merkezli günlük gazete The Telegraph’ın Avrupa editörü James Crisp, Türkiye’nin Avrupa’ya yönelmesinden pek çok Avrupalı liderin memnun kalmayacağını, Erdoğan’ın Avrupa açısından özellikle sığınmacıları Türkiye’de tutması ve Putin ile diyalog kurabilmesi nedeniyle çok daha ‘kullanışlı’ bulunduğunu dile getirdi.

AVRUPALI LİDERLER RAHAT NEFES ALDI

Crisp’in yazısından öne çıkanlar şöyle:

“Kabul etmeseler de Avrupa’daki liderlerin çoğu, Türkiye AB’den uzak durduğunda kendilerini daha rahat hissediyor. Erdoğan’ın yeniden seçilmesiyle Avrupalı liderler rahat bir nefes almış olacaklar.

Yenilen aday Kemal Kılıçdaroğlu, eski otokratı devirmesi halinde Türkiye’yi Batı’ya geri döndürme sözü vermişti. Ancak yirmi yıllık Erdoğan döneminin ardından Ankara’yı yeniden yanına alma ihtimalinden memnun olacak çok az başbakan veya cumhurbaşkanı var.

ORBAN KUTLAMA İÇİN HIZLI DAVRANDI

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Erdoğan’ı “tartışmasız seçim zaferi” dolayısıyla kutlamadan önce resmi sonuçları bile beklemedi. Sadece Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad al-Thani, Orban’dan hızlı davrandı.

KILIÇDAROĞLU PUTİN’LE ERDOĞAN GİBİ İLİŞKİ KURAMAZDI
Çoğu NATO üyesinin aksine Türkiye, Ukrayna’yı yasadışı işgali nedeniyle Rusya’yı Batı tarzı yaptırımlarla vurmayı reddetti. Ancak Putin ve Volodımır Zelenskıy ile Ukrayna’nın Karadeniz limanlarından tahıl sevkiyatı yapmasına izin veren anlaşmayı yapan da tatsız Erdoğan’dı. Bu da Erdoğan’ı, barış zamanı geldiğinde değerli bir arabulucu yapar.

Seçildiği takdirde Rusya’ya sırtını dönme sözü veren Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Putin’le kurduğu ilişkiyi asla tekrarlayamazdı.

TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILMA SÜRECİ MEMNUNİYETSİZLİK OLUŞTURACAKTI
Kılıçdaroğlu, bu reformları tersine çevirme ve Batı Avrupa normlarına çok daha yakın bir parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğüne geri dönme sözü verdi. Ancak Türkiye’nin uzun süredir donuk kalan AB’ye katılım sürecini yeniden canlandırma planları, Kıta Avrupası’nda gizlenmesi imkansız bir memnuniyetsizlikle karşılanacaktı.

ERDOĞAN, KENDİSİNİ ÇOK KULLANIŞLI HALE GETİRDİ
Erdoğan uzun zamandır Türkiye’nin AB üyeliğinden vazgeçmiş durumda. Bu da Brüksel ve üye devletlerin işine geliyor. 2015’de şiddeti artan göçmen krizi sırasında Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapması için Erdoğan’a büyük meblağlar ödemekte de sakınca görmedi. Türkiye ayrıca daha fazla para karşılığında Akdeniz’den yasadışı geçiş yapan göçmenleri geri almayı da kabul etti. Erdoğan’ı sevmek imkansız olabilir. Ancak kendisini çok kullanışlı hale getirdi.”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]