Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

ABD basını ‘damadın’ SİHA’larını yazdı: Savaşta ortadan kayboldu

ABD merkezli Business Insider, Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2 dronelarının Ukrayna savaşının ilk zamanlarında çok göze çarptığını, hatta adına şarkılar dahi yazıldığını, ancak ilerleyen günlerde neredeyse tümünün düşürüldüğünü yazdı.

ABD merkezli Business Insider, Bayraktar TB2 tipi droneların Ukrayna savaşının ilk günlerinde kurtarıcı olarak gösterilmelerine rağmen ilerleyen dönemde ortadan kaybolduğunu yazdı.

Savaşın ilk aylarında Bayraktarların Rus tank ve zırhlılarını yok ettiği görüntülerin sosyal medyada çokça paylaşıldığı, hatta Ukrayna’nın Türkiye’den aldığı dronelar için bir şarkı da yapıldığı hatırlatıldı.

Ukrayna’da kullanılan Bayraktar TB2’lerin neredeyse tamamının vurulduğu aktarılan haberde, geri kalan droneların da sadece keşif görevleri için kullanıldığı ifade edildi.

Bayraktar TB2’ler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın yöneticisi olduğu Baykar firması tarafından üretiliyor. Bayraktar’ın İHA/SİHA’ları seçim döneminde de en çok “övünülen” projeler olarak öne çıkmıştı.

‘YAVAŞ VE ALÇAK İRTİFALI’

İndependent Türkçe’nin aktardığına göre; Denizcilik Analizleri Merkezi’nde insansız askeri sistemler üzerine çalışan Samuel Bendett, “TB2 benzeri dronelarla ilgili genel değerlendirme kendilerinin sofistike hava savunma ve elektronik savunma sistemleri tarafından hedef alınmadığı koşullarda iyi çalışacağı üzerinedir. Görece yavaş ve alçak irtifalı araçlar olan TB2’ler iyi organize edilmiş hava savunma sistemlerinin hedefi haline gelebilir. Biz bunu Libya ve Dağlık-Karabağ’da gördük” diye konuştu.

Haberde Rusya’nın savaşın ilk aylarında drone saldırılarına karşı savunmasız olduğu ancak sonrasında elektronik harp yeteneklerini duruma adapte ederek bir çok insansız hava aracını düşürmeyi başardığı belirtildi.

‘SADECE İSTİHBARAT VE KEŞİF İÇİN KULLANILIYOR’

Bendett, Bayraktarların kullanımına ilişkin şu şekilde konuştu:

“Rus ordusu kendine çeki düzen verdikten sonra, çok sayıda TB2’yi düşürmeyi başardı. Ukrayna şu anda elindeki TB2’leri saldırı için değil istihbarat, gözlem ve keşif için kullanıyor. Rus savunma sistemlerinden uzak tutulan TB2’lerin mercek ve sensörleri saldırıları gerçekleştiren diğer dronelara rehberlik için kullanılıyor.”

2022’nin sonundan itibaren Bayraktar TB2’lerin savaş sahasından kaybolduğu belirtilen haberde, Rusya’nın geçen ay yaptığı savaş süresince 100’den fazla TB2’yi düşürdüğü yönündeki açıklaması da aktarıldı.

UKRAYNALI YETKİLİ “PR PROJESİ” DEMİŞTİ

Business Insider’ın Bayraktar TB2’lerle ilgili haberini okuyucularıyla paylaşan Russia Today ise geçen yıl bir Ukraynalı yetkiliye yapılan telefon şakasını hatırlattı.

Geçen ekimde gerçekleşen olayda, ABD’nin Rusya Büyükelçisi gibi davranan kişiler Ukrayna Savunma Girişimleri Birliği Başkanı Sergey Paşinski’yi aramıştı.

Paşinski bu görüşmede çatışmalar başlamadan önce Ukrayna’nın elinde çok sayıda TB2 olduğunu ancak bu droneların bir hafta içinde vurulduğunu söylemiş ve TB2’leri “her şeyden önce bir PR projesi” olarak tanımlamıştı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]