Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

BM: Akdeniz’de 2023’ün ilk çeyreğinde 441 düzensiz göçmen hayatını kaybetti

Arama ve kurtarma operasyonlarındaki gecikmeler ölümlere neden oluyor.

Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Göç Örgütü (IOM), 2023’ün ilk çeyreğinde Orta Akdeniz’de 441 düzensiz göçmenin yaşamını yitirdiğini ve bunun “2017’den bu yana yılın bir çeyreğinde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı” olduğunu açıkladı.

IOM’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, düzensiz göçmenler için en tehlikeli geçiş noktalarından birisi olan Orta Akdeniz’de yaşanan can kayıplarında artış yaşanıyor.

Bölgede devletlerin öncülüğündeki kurtarma müdahalelerinde yaşanan gecikmeler ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) arama ve kurtarma gemileriyle yürüttüğü operasyonlarının önündeki engeller, artan can kayıplarında etkili oluyor.

IOM’un Kayıp Göçmenler Projesi, bu yılın ilk çeyreğinde 441 düzensiz göçmenin ölümünü belgelerken, bunun “2017’den bu yana yılın bir çeyreğinde kaydedilen en yüksek ölüm sayısı” olduğunu bildirdi.

IOM Genel Direktörü Antonio Vitorino, Orta Akdeniz’de devam eden insani krizin tahammül edilemez duruma geldiğini belirterek, şunları söyledi:
“2014’ten bu yana bu rotada 20 bin ölüm kayıtlara geçti. Korkarım; bu durum normale dönüştü. Gecikmeler ve devlet kaynaklı arama ve kurtarma çalışmalarındaki gecikmeler insan hayatına mal oluyor. Denizlerde hayat kurtarmak, devletler için yasal bir zorunluluktur. Arama ve kurtarma çalışmalarında, devlet liderliğindeki proaktif çalışmaları görmemiz gerekiyor.”

Arama ve kurtarma operasyonlarındaki gecikmeler ölümlere neden oluyor.
Bu yıl Orta Akdeniz rotasında devletler öncülüğünde gerçekleştirilen 6 kurtarma operasyonunda gecikme yaşanırken, bu gecikmeler en az 127 kişinin ölümüne yol açtı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]