Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Medya

Julian Assange meselesi nedir?

Assange hala İngiltere'de hapiste ve İsveç'teki cinsel saldırı suçlamalarına karşı yargılanması bekleniyor.

Julian Assange, WikiLeaks adlı sızıntı sitesinin kurucusudur. Assange, 2010 yılında İsveç’te cinsel saldırı iddialarıyla suçlandı ve İsveç makamları tarafından tutuklama emri çıkarıldı. Assange, İngiltere’de birkaç yıl boyunca Ekvador’un Londra’daki büyükelçiliğinde kaldı ve kendisine siyasi sığınak sağlandı.

Ancak 2019’da Ekvador hükümeti, Assange’ın siyasi sığınak hakkını geri çekti ve İngiliz polisi, Assange’ı Ekvador’un Londra büyükelçiliğinden çıkarmak için bir operasyon düzenledi. Assange, İngiliz makamları tarafından tutuklandı ve İsveç’teki cinsel saldırı suçlamaları için İsveç’e iade edilmesi talep edildi.

Daha sonra, ABD makamları, WikiLeaks aracılığıyla sızdırılan gizli askeri belgeler ve diğer hassas bilgileri yayınlamakla suçladıkları Assange’a yönelik bir dava açtılar. Assange’ın ABD’ye iadesi de talep edildi.

2021 yılında, Assange’ın ABD’ye iadesine karar veren İngiliz mahkemesi, Assange’ın kötü muamele görebileceği ve intihar riski taşıdığı gerekçesiyle iade talebini reddetti. Assange hala İngiltere’de hapiste ve İsveç’teki cinsel saldırı suçlamalarına karşı yargılanması bekleniyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]