Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Tarih

Enfal mezalimi nedir?

Enfal, Arapça bir kelime olup "ganimet" veya "yağmalama" anlamına gelmektedir.

Enfal, Arapça bir kelime olup “ganimet” veya “yağmalama” anlamına gelmektedir. Enfal operasyonu ise, Irak-Iran savaşı sırasında Saddam Hüseyin yönetimindeki Irak hükümeti tarafından 1988 yılında gerçekleştirilen bir askeri harekattır.

Bu operasyonda, Irak ordusu, Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kerkük, Musul ve Dohuk gibi kentlerde toplama kampları kurdu ve bölgedeki Kürt nüfusunun birçoğunu zorla bu kamplara götürdü. Kamplarda tutulan Kürt sivillerin çoğu, işkence, açlık, susuzluk ve diğer kötü koşullar nedeniyle hayatını kaybetti. Bunun yanı sıra, operasyon sırasında Irak ordusu, kimyasal silahlar kullanarak Kürt nüfusa saldırdı. Bu saldırılar sonucu, binlerce insan hayatını kaybetti.

Enfal operasyonu, uluslararası toplumda büyük bir tepkiyle karşılaştı ve insan hakları ihlalleri olarak kabul edildi. İnsan hakları savunucuları, operasyonda yaşananları savaş suçu ve soykırım olarak nitelendirdiler. 1991 yılında Birleşmiş Milletler, Enfal operasyonunu soykırım olarak tanıdı ve bu operasyonda yaşananlar, 2003 yılında Saddam Hüseyin yönetiminin devrilmesinin ardından Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından da suç olarak kabul edildi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]