Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

BM Genel Kurulu, Rusya’nın Ukrayna’ya tazminat ödemesine ilişkin bir karar taslağını kabul etti: 14 ülke karşı çıktı

94 ülke karara evet oyu verdi, 14 aleyhte oy kullandı ve 73 ülke de çekimser kaldı.

BM Genel Kurulu’nda, Rusya’nın Ukrayna işgalinin neden olduğu zararları tazmin etmesine ilişkin 14 Kasım Pazartesi günü, bir karar taslağını kabul etti.

İlgili karar, BM Genel Kurulu’nun 11. olağanüstü özel oturumunda alındı.

“Ukrayna’ya yönelik saldırganlıkla bağlantılı olarak hukuk yollarının ve tazminatların sağlanması” başlıklı taslak belgeyi Ukrayna’nın 50’ye yakın ülkeyle ortak hazırladı.

Oylamada 94 ülke karara lehte, 14 ülke ise aleyhte oy verdi. Oylamada 73 ülke de çekimser kaldı. “Karşı” oy veren ülkeler arasında: Rusya, Belarus, Suriye, İran, Zimbabve, Küba, Eritre, Çin, Mali, Nikaragua gibi ülkeler bulunuyor.

Tazminat kararını Türkiye ise destekledi.

Rusya’nın Ukraynalılara yönelik soykırımı

Rusya’nın geniş çaplı işgalinin başlangıcından bu yana, tüm dünya gerçek, Rusya’nın bir terör devleti olduğunu gördü. Ele geçirilen topraklardaki işgalciler, Ukraynalılara karşı soykırım işlediler ve işleme de devam ediyorlar.

Letonya, Rusların Ukrayna’da işlediği suçlarını soruşturmak için özel bir mahkeme kurulması çağrısında bulunmuştu.  Letonya Devlet Başkanı Egils Levits, uluslararası toplumun Ukrayna’daki Rus savaş suçlarını soruşturmak için özel bir mahkeme kurması gerektiğini söyledi. Rusların Ukrayna’daki eylemlerine ilişkin yasal bir değerlendirme yapılması gerektiğini belirtti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]