Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Medya

Türkiye’ye girişte tutulan Halilova: Öldürülsem bu kadar zoruma gitmezdi

Rusya'nın talebiyle gözaltına alınan Gülsüm Halilova, serbest kaldıktan sonra açıklama yaptı.

Rusya Federasyonu’nun, İnterpol’e yaptığı başvuru üzerine Türkiye’ye girişi sırasında 16 saat gözaltında tutulan ATR Kırım Tatar televizyonu muhabiri Gülsüm Halilova serbest bırakıldıktan sonra açıklama yaptı.

Hırvatistan’ın başkenti Zagrep’ten, İstanbul’a girişte havalimanında gözaltına alınan Halilova’nın Türkiye’ye giriş yasağı sorunu çözülmesi akabinde 16 saat sonra Türkiye’ye girişine izin verildi.

Ukrayna’daki gelişmeleri, Twitter hesabı üzerinden paylaşan Gülsüm Halilova’nın dün gece gözaltına alınmıştı. Halilova’nın gözaltına alındığını Kırım Tatar TV kanalı ATR Ayder Mujdabayev, Facebook sayfasından duyurmuştu.

Gülsüm Halilova serbest kaldıktan sonra ilk açıklamasında Alanya’da gerçekleşen, Küresel Gazeteciler Konseyi’nin 2. Medya Çalıştayı ve Ödül Töreni’ne katılmak için yetkililerin daveti üzerine iki günlük Türkiye’ye geldiğini bildirmiş daha sonra açıklama yapacağını belirmişti.

“ÖLDÜRÜLSEM BU KADAR ZORUMA GİTMEZDİ”

Gülsüm Halilova’nın Twitter üzerinden yaptığı açıklama şu şekilde:

“Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Medya Çalıştayına ve Ödül Töreni’ne katılmak için yetkililerin daveti üzerine iki günlük Türkiye’ye geldim, Havalimanında Rusya’nın şikâyeti veya başvurusu üzerine 16 saat tutuldum. Rusya Kırım’ı işgal ettiği ve benim gibi Kırım Türklerini de kendi vatandaşı gördüğü için istediği gibi şikayet ediyor. Daha sonra yetkililerin ve ilgili mercilerin devriye girmesi ile sorun çözüldü. Başta Liderimiz Mustafa Kırımoğluna ve Türkiye ve Ukrayna Dışişleri yetkililerine, ilgili kurumlara teşekkür ediyorum. Türkiye Kırım’ın işgalini tanımıyor ama 16 saat burada bekletilmem, bazı yetkililerin Rusya’nın bu asılsız şikâyeti ciddiye almaları beni çok üzdü. Başka ülkede Rusya’nın şikayeti ile tutuklansam, hatta öldürülsem bu kadar zoruma gitmezdi ama canımızdan çok sevdiğimiz Türkiye’de azda olsa böyle muamele açıkçası zoruma gitti. Bilginize arz etmek istedim. Rusya işgalci ülke olarak işgalci politikasını kabul etmeyen başta Kırım Türkleri olmak üzere kendi vatandaşlarına bile baskılar yapıp İnterpol’e veriyor. Türk Polisinin bürokratik ve bazı prosedürü uygulamak zorunda kaldığını biliyorum ama herkes benim gibi şanslı olmayabilir, O yüzden Rusya gibi suçlu ve hukuk dışı davranan ülkeler İnterpol sistemimde çıkartılmalı ve onların yazdığı yazılar/ithamları daha tafsilatlı irdelenmeli diye düşünüyorum.”

“Ukrayinska Pravda” (Ukrayna Gerçeği)’inden Sevgil Musayeva, Roman Petrenko’nun imzalı haberde Halilova’nın, Rusya’nın talebi üzerine ve Türkiye’ye giriş yasağı nedeniyle 17 saattir gözaltında tutulduğu belirtildi.

Mujdabayev’in ise Facebook üzerinden yaptığı açıklamada: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kolluk kuvvetlerine yazıklar olsun! İstanbul’da Rus özel servislerinin talebi üzerine tanınmış Ukraynalı Kırım Tatar gazeteci ve TV kanalı sunucusu Gülsüm Halilova gözaltına alındı.” ifadesini kullandı.

Mujdabayev paylaşımında ayrıca Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Ukrayna Parlamentosu ve Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba’dan da yardım istedi.

ÇUBAROV: HALİLOVA SERBEST BIRAKILDI

Ukrayna’daki Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Gülsüm Halilova’nın serbest bırakıldığını duyurdu. Facebook hesabından yaptığı açıklamada Çubarov, Halilova’nın dün akşam Hırvatistan’dan İstanbul’a gelişinde gözaltına alındığını söyledi. Kendisinin son 7 yıl içindeki Türkiye seyahatlerinde iki kez benzer nedenle gözaltına alındığını hatırlatan Çubarov, Rusya’nın İnterpol üyeliğinden çıkarılmasını istedi.

Çubarov açıklamasında, “Türk kolluk kuvvetleri için İnterpol’den gelen talebi uygulamak zorunda kaldıkları için onları suçlamamak gerekir.’’ ifadesini kullandı.

Geçtiğimiz günlerde Polonya, Hırvatistan gibi farklı ülkelerde bulunan Halilova’nın, Türkiye’ye girişte tutulması tepkiye neden olmuştu.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]