Dünya

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile ABD Dışişleri Bakan Blinken görüştü

Kuleba, ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile güvenlik alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesini görüştü

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ile gerilimin tırmanması üzerine telefonda görüştü.

Görüşmede taraflar iki ülke arasında güvenlik alanında işbirliğinin güçlendirilmesini ele aldı.

Blinken, sosyal medyada yaptığı açıklamada; Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile Ukrayna’yı desteklemek ve Rusya’yı daha fazla saldırganlıktan caydırmak için devam eden çabalarımız konusunda verimli bir telefon görüşmesi yaptım. Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimiz sarsılmaz. dedi.


Kuleba ise görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada: “Görüşmemizde, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken ve ben Rus tehditlerine karşı ortak mücadeleyi tartıştık. ABD, askeri yardıma ek olarak, Ukrayna ekonomisine daha fazla destek sağlamaya hazır. Rusya’nın hiç şüphesi olmasın: Ukrayna ve ortakları ülkemizi korumak için kararlı eylemlere hazır.”

Daha önceki telefon görüşmesinde Washington’un, Rusya’nın eylemlerini yakından izlediğini belirten Blinken, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü savunma hususunda kararlı bir şekilde destek vermeyi sürdüreceklerine dair güvence vermişti.

Bakan Blinken, Ukrayna’nın demokratik kurumlarını güçlendirmek ve Avrupa-Atlantik entegrasyonunu ilerletmek için hukukun üstünlüğü ve ekonomik reformların ilerletilmesinin önemini vurguladı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu