Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

Ukrayna’da, Rusların katlettiği 300 harp akademisi öğrencisi anılıyor

Ukrayna’nın bağımsızlığı için 29 Ocak 1918’te Sovyetlere karşı direniş gösterirken öldürülen 300 harp akademisi öğrencisi anılıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Krut Kahramanları onuruna düzenlenen törene katıldı.

Devlet başkanı, başkent Kıyiv’deki Askold Anıtmezarındaki, Krut Kahramanları’nın anma haçına çiçek koydu.

Hayatını kaybeden harp akademisi öğrencileri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Ukrayna Milli Marşı çalındı. Şeref alayı silahlarla selam verdi ve anma haçının önünden geçit yaptı.

Törene Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Yermak, Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Valeriy Zalujnıy ve harp akademisi öğrencileri katıldı.

Bugün Ukrayna genelinde birçok şehrinde, vatanları için hayatını kaybeden harp akademisi öğrencileri, içim yas tutuluyor.

NE OLMUŞTU?

Bağımsız bir Ukrayna için, 29 Ocak 1918 günü Sovyet Rusya’sına karşı baş kaldıran 300 harp akademisi ve lise öğrencisinin trajik şekilde hayatını kaybetmesi, Ukrayna’nın bağımsızlık tarihine Krut Hadisesi olarak geçmişti.

Trajik çarpışma Krut Tren İstasyonu yakınında gerçekleşti. Ukrayna kuvvetleri bin kişiden oluşuyordu. 6 bin kişilik Bolşevik kuvvetlere karşı direndi. Çoğunluğu harp akademisi öğrencisi yaklaşık 100 genç hayatını kaybederken Rus ordusuna yaklaşık bin 500 zayiat verdirdi.

Krut yakınlarındaki savaş, Ukrayna kuvvetlerinin trenle organize bir şekilde geri çekilmesiyle sona erdi.

Ukrayna’nın ağır kayıplar vererek direnmesine rağmen, Bolşevikler ülkeyi ele geçirdi.

Savaş sırasında Bolşevikler geri çekilen yedisi yaralı 27 öğrenciyi esir aldı. İşkence yaptıktan sonra kurşuna dizdiler. Ölülerin cesetleri yerel bir rahip tarafından köy mezarlığına gömüldü. Daha sonra cenazeler Askold Anıtmezarlığa nakledildi.

Askold’un mezarındaki Krut Kahramanları anıtı, üzerinde Yuhanna İncili (15:13)’nden: “En büyük aşk, insanın, dostları uğruna canını vermesidir.” alıntısı bulunuyor.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]