Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması halinde yapılacak yeni yaptırımlar, ABD Senatosunda

ABD Senatosunda, Dışişleri Komisyonu Başkanı Bob Menendez başkanlığındaki bir grup, Ukrayna’daki gerilimin tırmanması durumunda Rusya ve Devlet Başkanı Vladimir Putin'e karşı uygulamaya konabilecek yaptırımları öngören tasarıyı sundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu’nun Demokrat üyeleri, Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı saldırgan eylemlere girişmesi halinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve kilit bankacılık kurumları dâhil Rus hükümeti ve ordusunun üst düzey yetkililerine kapsamlı yaptırımlar getirecek bir tasarı açıkladı.

Tasarıya ilişkin ilk açıklama Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Robert Menendez tarafından yapıldı.

Tasarı, Ukrayna’nın güvenliğini güçlendirmeye yönelik düzenlemeler içeriyor ve ABD’yi Rusya’dan Almanya’ya uzanan Kuzey Akımı 2 boru hattının operasyonel hale gelmemesi için “eldeki tüm uygun tedbirleri değerlendirmeye” çağırıyor.

Tasarıda boru hattı, “Rusya Federasyonu’nun zarar verici nüfuzunun bir aracı” olarak tanımlanıyor.

“Tasarı Senato’nun sessiz kalmayacağını ortaya koyuyor”

Menendez, “Bu yasal düzenleme, Kremlin Ukrayna’yı yeniden işgal etme tehdidinde bulunurken ABD Senatosu’nun buna sessiz kalmayacağını net biçimde ortaya koyuyor” dedi.

Rusya Ukrayna sınırına 100 bin civarında asker yığmış durumda ve Washington Moskova’yı Ukrayna’yı yeniden işgal etmekten caydırmaya çalışıyor.

İlk olarak Washington Post tarafından duyurulan tasarı, bankaların diğer mali kurumlarla kilit bilgilerin alışverişinde kullandığı SWIFT gibi güvenli mesajlaşma sistemleri sağlayan Rusya’daki şirketleri de hedef alıyor.

Tasarı metninde, Devlet Başkanı (Vladimir) Putin, Başbakan, Dışişleri Bakanı, Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve farklı kuvvetlerin komutanları da dahil Rusya yetkililerine yaptırım uygulanması gerekiyor” ifadelerine yer verildi.

Rusya’nın birincil ve ikincil kamu borcu ile işlemlerin yasaklanması ve Sberbank, VTB, Gazprombank, VEB, Moskova Kredi Bankası, Alfa-Bank, Rosselhozbank, FK Otkritiye, Promsvyazbank, Sovkombank, Transkapitalbank ve Rusya Doğrudan Yatırım Fonu gibi finans kurumlarından en az üçüne yaptırım getirilmesi teklif ediliyor.

Menendez’in bir sözcüsü, Senato Demokrat Çoğunluk Lideri Chuck Schumer dahil iki düzineye yakın Demokrat senatörün tasarıyı onayladığını bildirdi.

“Rus ekonomisine ağır bedeller getirecek”

Ulusal Güvenlik Konseyi’nin bir sözcüsü de Washington Post’a yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın, Rusya’nın işgal planlarını hayata geçirmesi halinde “Rus ekonomisine ağır bedeller getirecek” Menendez’in tasarısını desteklediğini söyledi.

Sözcü, Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz tarafından hazırlanan diğer bir tasarının ise “Rusya’nın yeni saldırganlıklarına karşı koymayacağını ya da Ukrayna’yı korumayacağını” belirtti.

Senatör Ted Cruz (R-Tex.)

Cruz geçen ay Demokrat senatörlerin lideri Schumer’le anlaşmaya varmış ve Başkan Joe Biden’ın büyükelçi adayları üzerindeki vetosunu kaldırmıştı. Cruz’un tasarısı bu hafta oylanacak ancak geçmesi için 100 üyeli senatoda en az 60 oy toplaması gerekiyor.

Menendez’in tasarısı, yapımı tamamlanan ancak Almanya’dan gerekli onayları bekleyen 11 milyar dolarlık Kuzey Akım 2 boru hattına yaptırımları destekleyen Demokratlar için bir alternatif sunuyor ve Cruz’un tasarısının geçmesini de daha zor hale getiriyor.

Menendez, mevzuatın Rusya’ya net bir mesaj gönderdiğini söyledi: “Putin’in tüm ekonomisini çökertmesine veya Avrupa haritasını yeniden yazmak için boş bir girişimde kendi halkının hayatını feda etmesine gerek yok.”

Çok sayıda Demokrat, Ukrayna’yı baypas ederek ülkeyi transit ücretlerinden mahrum bırakacak boru hattına yaptırımları destekliyor.

Cruz’un tasarısı, Rusya’nın Ukrayna’yı yeniden işgal edip etmediğine bakmaksızın, geçirildikten sonraki 15 gün içerisinde boru hattına yaptırımlar getiriyor ve Kongre’ye ABD Başkanı’nın muafiyet getirmesi halinde yaptırımları yeniden yürürlüğe koyma yetkisi tanıyor.

Rusya’da devlete ait doğal gaz şirketi Gazprom tarafından desteklenen boru hattının, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan ve kömür ve nükleer santralleri kapatan Almanya’nın yanısıra diğer bazı büyük ülkelere de yakıt sağlaması öngörülüyor.

Bazı Demokrat senatörler, Pazartesi günü Biden yönetimi yetkilileriyle görüşmelerinin ardından yaptıkları açıklamada, Cruz’un Kuzey Akım 2’ye yaptırım tasarısının Almanya’yla ilişkilere zarar verebileceğini düşündüklerini söylemişti.

Ukrayna ve Rusya politikası üzerinde özellikle etkili üyeler olarak görülen Demokratik Duyarlı Chris Murphy (Conn.) ve Jeanne Shaheen (NH) tarafından başkentte bir brifing verildi.

Ayrıca durumun kötüleşmesi halinde, 2022 mali yılında Ukrayna’ya 500 milyon dolar değerinde ilave olağanüstü yardımın sunulması öngörülüyor.

Bu teklifin, ABD’nin, Ukrayna’yla ilgili gerilimin tırmanması durumunda, Rus ekonomisi için ‘yıkıcı sonuçlar’ elde etmeye hazır olduğu yönünde net sinyal gönderdiği kaydediliyor.

UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]