Dünya

Nazarbayev’in veliaht yeğeni Samat Abiş görevine devam ediyor

Kazakistan istihbaratının iki numarası Samat Abiş'in görevine devam ettiği bildirildi

Kazakistan’da sokaklar sakinleşirken, Kazakistan Cumhuriyeti İstihbarat Teşkilatı (KNB) birinci başkan yardımcısı olan Kazakistan eski Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in yeğeni Samat Abiş hakkındaki manipülasyonlar da boşa çıkıt.

Samat Abiş perde arkasında çok bilinen bir isim olmamasına rağmen veliaht olarak görülüyor.

Olaylar patlak verince Samat Abiş istihbarattaki görevinden alındığı hatta tutuklandığı iddia edilmişti. Bu iddialar üzerine Kazakistan İstihbarat Teşkilatı (KNB)’den yapılan açıklamada, Nazarbayev’in yeğeninin özel serviste çalışmaya ve Ulusal Güvenlik Komitesi birinci başkan yardımcılığı görevini sürdürmeye devam bildirdi. 

Halk yoksulluk ve gelen zamlar üzerine sokağa dökülmüştü.

Kazakistan’da hükümetin istifası akabinde Cumhurbaşkanı Kasım Comart Tokayev, sokağa çıkanları “terörist” ilan ederek, “teröristlere” karşı uyarı yapmadan ateş açma emri verdiğini söyledi.

Eylemci Saule (58)adlı Kazak kadın Cumhurbaşkanı Tokayev’in açıklamalarına tepki gösterdi: “Bizler haydut ya da terörist değil, sadece gösterilere katılan insanlarız. Kazakistan’da büyüyen tek şey yolsuzluk, ülke Nazarbayev ailesinin özel şirketine döndü.” dedi.

Tokayev olayları bastırmak için ülkesine Rus askerini davet etmişti.

ANALİZ | Kazakistan’daki olayların arkasında kim var?

Kazakistan’da birden bire gelişen hadiseler, bir kez daha gösterdi ki, demokrasilerde gelişmeler zamana yayılır ancak otoriter rejimlerde hadiseler tüp gibi aniden patlar.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu