Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile Türkiye Devlet Başkanı Erdoğan telefonda görüştü

Zelenskıy: Ukrayna ile Türkiye ortaklığı derinleşiyor ve iki ülkenin Silahlı Kuvvetlerini güçlendiriyor. Beklenilen STA da ekonomik büyümeyi sağlayacaktır.Erdoğan ile telefon görüşmemizde bunları konuştuk. Stratejik Konseyin yıldönümü vesilesiyle yapacağımız toplantı için kendisini Kıyiv’e bekliyorum.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştü.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği desteğin devam etmesinin yanı sıra yeni bir uluslararası mekanizma olan Kırım Platformu’nun çalışmalarına aktif katılımını takdir etti.

Volodımır Zelenskıy, Erdoğan’a ülkenin doğusundaki, Donbas’taki çatışmalarda hayatını kaybeden Ukrayna askerleriyle ilgili taziyelerinden dolayı minnettarlığını dile getirdi.

Bununla birilikte, Zelenskıy, Rusya tarafından yasadışı olarak gözaltına alınan Ukrayna vatandaşlarının serbest bırakılması konusuna özel önem verdi.

Zelenskıy ile Erdoğan, bölgedeki güvenlik durumunun yanı sıra Karadeniz bölgesindeki güvenliği güçlendirmeye yönelik girişimler hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Başkanlar savunma alanında işbirliği konularını görüştü. Taraflar, stratejik ortaklığın hâlihazırda iki devletin silahlı kuvvetlerini güçlendirdiğini belirtti. Uçak yapımı ve donanmanın geliştirilmesi alanlarında bir dizi önemli projenin uygulanmasının yanı sıra, bu tür işbirliğini derinleştirmek için mevcut hedefler konuşuldu.

AN-178’İN SERİ ÜRETİMİNE BAŞLANILDI

Özellikle An-178 nakliye uçağının seri üretimine başlandığı konusunda, Erdoğan’a bilgi veren Zelenskıy, Türkiye’nin de söz konusu uçağın müşterilerinin çevresine katılmaya davet etti.

Liderler, yakın gelecekte Serbest Ticaret Anlaşmasının (STA) hazırlıklarının sona geldiğini kaydetti.

Kırım Tatar halkı için konut inşaatı da dahil olmak üzere bir dizi ikili projede varılan anlaşmaların uygulanma durumu değerlendirdi.

Taraflar, enerji sektöründeki işbirliği konularını ve diğer konuların yanı sıra enerji arzını çeşitlendirmenin yollarını ele aldı.

Zelenskıy ile Erdoğan, 10. Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyinin jübile toplantısının, Şubat 2022’de Kıyiv’de yapılması konusunda anlaştı.

Bu önemli olayın öncesinde, bu yıl Aralık ayında özellikle iki ülkenin, Dışişleri ve Savunma Bakanları düzeyinde 2. Quadriga toplantısının düzenlenmesi konusunda uzlaşıldı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]