Medya

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı: İfade özgürlüğü, Ukrayna’daki temel değerlerden biridir.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı'ndan 'Ukreximbank'ta 'Şema' programı yapımcılarına yönelik saldırıya tepki

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi başkanı danışmanı Mıhaylo Podolyak, devlet bankası Ukreximbank’ta, soruyu beğenmeyen banka yöneticisinin gazetecileri darp ederek kayıtları sildirmesine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada Podolyak; “Ukreximbank’taki durum ancak olumsuz değerlendirilir. Elbette toplumun banka temsilcilerinden gördüğü davranış modeli kabul edilemez. İfade özgürlüğü, Ukrayna’daki temel değerlerden biridir. Bu nedenle, gazetecilerle doğru iletişim kurmak ve kamuoyunu ilgilendiren her türlü soruyu sorma haklarına saygı göstermek her düzeydeki yetkililerin görevidir. Hangi düzeyde yapı olduğu, kamuda mı özel sektörde mi çalıştığı önemli değil. Gazetecilik çalışmalarına saygı kuralları ve sosyal açıdan önemli bilgilere erişim sağlama biçimleri uzun zamanda geliştirilmiştir ve bunlara uyulmaması için hiçbir neden olamaz” dedi.

Şu an itibariyle Emniyet Teşkilatı ve Ukreximbank Denetleme Kurulu gerekli açıklamaları yaptı. Ulusal Polis, cezai kovuşturmanın bir parçası olarak olanlarla ilgili tüm koşulları analiz ediyor. Denetim Kurulu, devlet bankası için onaylanan kurallar dahilinde denetim yapılacağını duyurdu.

Podolyak, banka yönetim kurulu başkanının soruşturmanın selameti için görevden çekilmesinin akıllıca olacağını ifade ederek, “Bankaya ve devlete verilen zararı dengelemek için bir finans kuruluşunda, daha sıkı personel kararları alınması bekleniyor.” diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

4 Ekim’de, Şema (Devlet kanalı UA: Perşiy ile Radio Svoboda’nın ortak projesi) programının muhabirleri , Ukreximbank finans kurumunun Başkanı Yevhen Metzger ile ofisinde bir röportaj kaydederken saldırıya uğradı. Metzger, araştırmacı gazeteci Kiril Ovsyany’nin gelecekteki soruşturmayla ilgili sorularından birini beğenmedi. Bankacı, gardiyanlara “kameraları almalarını” ve “videoları silmelerini” emretti. Banka çalışanları, Planların operatörü Oleksandr Mazur’a karşı fiziksel güç kullandı, iki kameraya el koydu, kayıt kartlarına el koydu ve kaydedilen videoyu zorla sildi.

Gazetecilerin şikayeti üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü , “gazetecilerin yasal mesleki faaliyetlerinin engellenmesi” maddesi kapsamında ceza davası açtı.

5 Ekim’de, devlete ait Ukreximbank, finans kurumunun başkanı Yevhen Metzger de Şema muhabirlerine yönelik saldırı hakkında açıklama yaptı. Banka yöneticisi, gazetecileri ilgilendiren bilgilerin bir “banka sırrı” olduğunu, ayrıca çekim ekibinin binayı “engelsiz” terk ettiğini iddia etti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kıyiv

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu