Türkiye

4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın cezaevine atılmasına toplum vicdanı isyan etti

4. evre kanser olduğu halde hasta hastane dolaşıp aylardır infazının ertelenmesi için uğraşan Ayşe Özdoğan’ı cezaevine atmak için 10 polisle babasının evinden alınıp azılı bir suçlu gibi Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürülmesine sosyal medyadan tepki yağdı.

4. evre kanser olduğu halde hasta hastane dolaşıp aylardır infazının ertelenmesi için uğraşan Ayşe Özdoğan’ı cezaevine atmak için 10 polisle babasının evinden alınıp azılı bir suçlu gibi Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’na götürülmesine sosyal medyadan tepki yağdı.

“Can çekişen bir kedi köpek kadar kıymet verilmedi bana. Önce tedavimi olayım, sonra cezamı yatarım.” diyerek infazının ertelenmesini için gerekli raporlar elinde olduğu halde savcının yeni rapor istemesi üzerine hastane kapılarında dolaştırılan 4. evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın 10 polisle baba evinden alınıp savcılığa götürülmesi tepki çekti.

2 yıl önce Maxciller sinüs kanseri teşhisi konan Ayşe Özdoğan’ın sol üst çenesi, dişleri, elmacık kemiği ve tükürük bezleri alındı. Sağlığına kavuşması için 4 ameliyat daha olması gereken Özdoğan’ın serbest bırakılması için sosyal medyadan binlerce kişi çağrıda bulundu.

İşte o tepkilerden bazıları:

YENEROĞLU: DOSYASINDA SUÇ TEŞKİL EDEN BİR EYLEM YOK

23 Aralık 2019’da Akdeniz Üniversitesi Adli Tıp ABD Kurul raporuna göre, Ayşe Özdoğan’ın hayatını yalnız idame ettiremeyeceği ve hayati tehlikesinin olduğu tespit edildiğini kaydeden DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, ‘‘Bu rapora göre, Ayşe Özdoğan’ın cezaevinde tutulması işkenceden başka bir şey değildir. Ayşe Özdoğan zateb işlediği herhangi bir suça göre değil, varsayılan mensubiyetine göre yargılandı. Dosyasında suç teşkil eden bir eylem yok. Ülkemizde hukuk düzeni felç bir halde. Görevi adalet dağıtmak olsa da adaletsizliklerin bekçisi konumunda.’’ İfadelerini kullandı.

GERGERLOĞLU: VİCDANSIZLIK YAPMAYIN

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Hakları Savunucu Ömer Faruk Gergerlioğlu, ‘‘4. evre kanser bir kadın zindana atılıyor!!! Bu nasıl ülke..!? Vicdansızlık yapmayın, bu hastanın yeri hastane, cezaevi değil Adli Tıp kurumu iyice siyasi bir kurum oldu.’’ dedi.

SEMA SİLKİN ÜN: EN BASİT YAŞAM HAKLARI HİÇE SAYILIYOR

Ayşe Özdoğan’ın yeniden tutuklanmasına tepki gösteren Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sema Silkin Ün, ‘‘Dördüncü evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın gözaltına alındığı söyleniyor. Yetkililere yapılan çağrılara vicdansız savunucular cevap veriyor. Kenar-ı Dicle’de değil herkesin gözü önünde en basit yaşam hakları hiçe sayılıyor. Ve biz yaşarken oluyor bütün adaletsizlikler.’’ dedi.

ERK ACARER: KİRLERİNİZİ ÖLMEKTE OLAN BİR KADINI TUTUKLAYARAK MI TEMİZLEYECEKSİNİZ

Gazeteci Erk Acarer ise şöyle tepki gösterdi:

‘‘Ayşe Özdoğan: “Can çekişen bir kedi köpek kadar kıymet verilmedi bana…” Anlı şanlı cemaatçilerle ortaklık yapıp, FETÖ Borsasını kurdunuz! Kirlerinizi ölmekte olan bir kadını tutuklayarak mı temizleyecek, toplumu ikna edeceksiniz?’’

CEMRE BİRAND: BU ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜSTÜR

Usta gazeteci merhum Mehmet Ali Birand’ın eşi Cemre Birand, ‘‘Eğer Ayşe Özdoğan’ın tutuklandığı haberi doğruysa, bu bir öldürmeye teşebbüsten başka birşey değildir.’’ dedi.

ADEM ÖZKÖSE: VİCDANSIZLIK DEĞİLDİR DE NEDİR?

Gazeteci Adem Özköse, ‘‘Kızkardeşi ve avukatından aldığım bilgiye göre ileri derecede kanser hastası olan Ayşe Özdoğan cezasının infazı için evinden alınıp tutuklanmış. Bu durumdaki bir insanı cezaevine göndermek vicdansızlık değildir de nedir?’’ ifadeleri kullandı.

FERHAT TUNÇ: İNSANIN AKLI ALMIYOR

Ayşe Özdoğan’ın tutuklanmasına tepki gösteren sanatçı Ferhat Tunç, ‘‘Belki sesimiz duyulur ve gereği yapılır diye umutlanmıştık. Dördüncü evre kanser hastası Ayşe Özdoğan’ın ‘infazın ertelenmesi’ talebi kabul edilmemiş. İnsanın aklı almıyor, ölmek üzere olan bu kadın bu vicdansızlığı hak edecek nasıl bir ‘suç’ işledi ki!’’ diyerek tepkisini dile getirdi.

TEMELLİ: BU DÜŞMAN HUKUKU

HDP Van Milletvekili Sezai Temelli ise ”Bu hukuk değil düşman hukuku; Ayşe Özdoğan ve tüm hasta tutsaklar hemen serbest bırakılmalı.” diyerek tepkisini dile getirdi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu