Gündem

ABD Savunma Bakanı, Rusya Federasyonu’nun doğu Ukrayna’daki saldırgan ve kışkırtıcı eylemlerini kınadı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Federasyonu'nun doğu Ukrayna'daki son saldırgan ve kışkırtıcı eylemlerini kınadı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Federasyonu’nun doğu Ukrayna’daki son saldırgan ve kışkırtıcı eylemlerini kınadı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, bu konu Austin ile Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran arasındaki bir telefon görüşmesinde ele alındı.

İki ülke bakanlarının bölgesel güvenlik durumunu değerlendirdiği görüşmede Austin, ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve Avrupa-Atlantik yönelişine sarsılmaz desteğini yineledi.

Pentagon açıklamasında, “Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda son zamanlarda artan saldırgan ve kışkırtıcı eylemlerini kınandı ve 26 Mart’ta dört Ukraynalı askerin ölümüyle ilgili olarak Bakan Taran’a taziyelerini dile getirdi.” denildi.

Austin ayrıca Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin, Rus saldırganlığına karşı savunma kapasitesini güçlendirme taahhüdünde bulundu. Açıklamada, ABD’nin 2014’ten bu yana Ukrayna’ya 2 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı verdiğini belirtti.

Rusya’nın saldırgan tavırlarından dolayı duyulan endişenin dile getirildiği görüşmede Austin, yakın zanda gönderecekleri 125 milyon dolarlık yardım paketinin, savunma silahlarına, Silahlı Kuvvetlerin komuta ve kontrolünü ve durumsal farklılığını desteklemek için ihtiyaç duyulan teçhizata harcanacağı bildirildi.

Lloyd Austin, Rusya Federasyonu’nun son eylemlerinden duyduğu endişeyi dile getirdi ve Ukrayna Savunma Bakanına, Rusya’nın Donbas ve Kırım’da devam eden saldırganlığı bağlamında Ukrayna’yı desteklemeye hazır olduğuna dair güvence verdi. ABD Savunma Bakanı, Rusya’nın saldırganlığının artması durumunda ABD’nin Ukrayna’yı yalnız bırakmayacağını ve Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya yönelik saldırgan emellerinin gerçekleşmesine izin vermeyeceğini vurguladı.

Dün gece gerçekleşen, Austin ile Taran arasında bir telefon görüşmesinin Amerikan tarafının inisiyatifiyle gerçekleştiği bildirildi.

26 Mart’ta Şumı köyü yakınlarındaki, Rus işgal güçlerinin bombardımanı sonucu Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin dört askeri hayatını kaybetmiş ve iki asker de yaralanmıştı.

Üçlü Temas Grubu Ukrayna heyeti başkanı ülkenin ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk 31 Mart’ta toplantısında, Rusya Federasyonu temsilcilerinin 1 Nisan’dan itibaren kapsamlı bir ateşkes sağlamasını önerdi, ancak Rus heyeti teklifi desteklemedi.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

Her gün Ukrayna ve dünya gündemine dair haber ve analizler ücretsiz olarak cep telefonunuza gelsin ister misiniz?

Siz de ‘Zamanım yok, hazır önüme gelsin’ diyenlerdenseniz, günün öne çıkan gelişmeleri ve gündeme dair analizlerini WhatsApp uygulaması aracılığıyla telefonunuza toplu halde gönderiyoruz. Bunun için yapmanız gereken çok basit iki işlem var.

WhatsApp Bültene nasıl üye olabilirsiniz?

  1. Numaramızı hiç kaydetmeden buraya tıklayıp direk “bülten” yazabilirsiniz.

2. UkraynaHaber.com’a ait +380636656525 numarasını telefon rehberinize kaydedin.

Mobil cihazınızdan WhatsApp uygulamasını açın ve bu numaraya “Bülten” yazarak bir mesaj atın.

Hepsi bu kadar…

Telefon numaranız kesinlikle başka kişilerle paylaşılmayacaktır ve sadece WhatsApp bülteni için kullanılacaktır.

Bülten üyeliğinizi nasıl sonlandırabilirsiniz?

WhatsApp’ınıza mesaj gelen numaramıza sadece “İPTAL” yazılı bir mesaj atarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Gelen bültenimizi telefonunuzdaki diğer numaralara göndererek haber ve analizleri YouTube.com/UkraynaHaber‘teki videoların daha çok kişiye ulaşmasına katkıda bulunabilirsiniz.


YouTube KANALIMIZA ABONE OLMAYI UNUTMAYIN!


TELEGRAM KULLANIYORSANIZ HABERLERDEN CANLI YAYINLARDAN ANINDA HABERDAR OLMAK İSTİYORSANIZ TEK TIKLA KANALIMIZA ABONE OLABİLİRSİNİZ…


Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu